77 procent Čechů proti přijímání uprchlíků

14. 3. 2016 8:07

Lidé se nebojí islámu, ale bojí se o svou bezpečnost. Zároveň jim také vadí, že peníze jdou podle nich jinam, než by měly jít. Takové jsou výsledky exkluzivního průzkumu, které dnes přinesla MF Dnes.

77 procent Čechů proti přijímání uprchlíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský pochod za práva uprchlíků. Na Kampě byl ukončen symbolickým posíláním papírových lodiček s přáním po Vltavě

Zajímavé je, že Češi se uprchlíků obávají i přesto, že v naší vlasti téměř žádní nejsou. V detenčních táborech přespalo o víkendu celkem jen 67 zadržených migrantů. 

Proti přijímání uprchlíků je v Čechách více než 77 procent dotázaných, z toho 41 procent se právě obává o bezpečnost vlasti. Proti uprchlíkům je striktně přitom pouhá pětina či čtvrtina občanů, ostatním by stačilo, kdyby s nimi vláda hovořila a běžencům nastavila přísné mantinely. Například, že když se dopustí násilí, budou ihned vyhoštěni či že jejich povinností bude pracovat. 

Podle Daniela Prokopa z agentury Median není skupina skutečně radikálních odmítačů majoritní a v čase se jejich počet příliš nezvyšuje. „Více se zvyšuje pocit lidí, že migrace a systém přijímání uprchlíků se musí dostat pod větší kontrolu. Tím hodně lidí, kteří by se jinak nebránili pomáhat, podmiňuje svoji vstřícnost,“ říká. 

Jeho slova potvrzuje například starosta Lubence Jiří Chaloupecký, který zažil odpor občanů v souvislosti s detenčním táborem v Drahonicích. Nyní je však prý klid, neboť lidé vidí, že tábor je dobře zabezpečen.

To si redaktor MF Dnes ověřil i u manželů Hornových, kteří bydlí nedaleko tábora. „Uprchlíků se Hornovi před jejich příjezdem do vsi obávali, stejně jako většina jejich sousedů. Dnes už z nich žádné obavy nemají. S táborem ve svém sousedství se smířili. Mohli by být dáváni za příklad toho, že než se člověk vydá vykřikovat hesla na náměstí po boku odmítačů, či vítačů uprchlíků, je lepší udělat si vlastní názor. Nejlépe zkušeností. Manželé Hornovi už tu zkušenost mají a jsou nad věcí. Znovu žijí tím, čím kdokoliv jiný. Místo uprchlíků už zase řeší zdražování léků, elektřiny, nízké platy v okolních fabrikách, mizernou úroveň důchodů i politiky," poznamenal redaktor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…