Alexandr Vondra: Nejsem rusofob. Ale nechápu, proč Češi mají Rusko tak rádi. Po té totální devastaci, co tady způsobilo

21. 8. 2014 9:41

Alexandr Vondra byl i v uniklých materiálech na serveru WikiLeaks označován jako největší spojenec USA v české politice. V rozhovoru pro magazín Reflex však varuje, že Amerika se změnila a již nebude ochotna za naši svobodu bojovat tak, jak to učinila v obou světových válkách.

Alexandr Vondra: Nejsem rusofob. Ale nechápu, proč Češi mají Rusko tak rádi. Po té totální devastaci, co tady způsobilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

53%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9101 lidí

„Amerika jde ekonomicky nahoru, ale musíme se připravit, že to bude jiná Amerika,“ varuje. Ve Spojených státech prý přestaly dominovat původní protestantské elity a přistěhovalectví, zejména ze zemí Latinské Ameriky, což z ní udělalo zemi s mnohem většími sklony užívat si a hřešit. „Na takovou Ameriku se už nemůžeme spolehnout, že nás vytáhne z bryndy,“ varuje Vondra.

Západní civilizaci přitom podle něj skutečně hrozí nebezpečí. „Je jisté, že nás čeká těžké období nestability a vleklých konfliktů,“ obává se. Pokud se prý Západ neodhodlá k větší aktivitě, může série lokálních konfliktů na periferii Evropy napáchat velké škody.

Rozhodně podle něj nelze přehlížet nebezpečí Ruska. Vondra byl před pěti lety, ještě s Václavem Havlem a dalšími politiky ze střední Evropy, autorem dopisu prezidentu Obamovi, varujícím před tímto nebezpečím. Za tímto dopisem si dodnes stojí a myslí si, že USA v té době tuto zemi značně podceňovaly. „Dokonce Madeleine Albright jednou prohlásila, že Rusko je jako Bangladéš, jen s jadernými hlavicemi,“ vzpomíná.

Sám přitom, jak zdůrazňuje, není rusofob. „Překvapuje mě ale, že po zkušenosti absolutní devastace během vlády komunismu se zase objevují slavjanofilské tendence a opěvování Ruska,“ svěřil se. Lidé podle něj nejsou schopni ani dešifrovat ruskou propagandu, která přitom často nabývá goebbelsovských rozměrů. „Má cenu zvýšit hlas a bubnovat,“ věří.

Obává se, že současná Evropa ničeho takového není schopna, věří však ve změnu. „Je to velké téma pro evropskou pravici,“ říká. Pravice v Evropě se podle něj rozdělila do dvou frakcí. Tu první reprezentuje britský premiér Cameron, který víceméně vyklízel pozice sociálně liberálním plánům, přicházejícím zejména z Bruselu. Druhou alternativou pak je maďarský premiér Orbán, který otevřeně vzhlíží k Rusku. „Dokud se neobjeví někdo třetí a nenabídne jinou odpověď, Západ se neprobudí,“ obává se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Justiční zločin, to volá do nebe. Policista se přizná, že to celé ušil, a soudci je to jedno. John Bok vychrlil na adresu justice taková slova, že za ně očekává žalobu

20:38 Justiční zločin, to volá do nebe. Policista se přizná, že to celé ušil, a soudci je to jedno. John Bok vychrlil na adresu justice taková slova, že za ně očekává žalobu

„Zůstává mi rozum stát nad tím, co dnes předvedl senát soudce Jiřího Lněničky!“ naříká nad rozsudkem…