Americký expert: To je nesmysl, že Putin chce obsadit Donbas. Má jiný cíl. A dosáhne ho

01.10.2014 10:47

Americký politolog a expert na Rusko Sean Guillory polemizuje s článkem novinářky Lilie Ševcovové, který nedávno vyšel v deníku Financial Times. Nesdílí její názor, že Putin není vítězem současné krize. Naopak tvrdí, že zatím se ruskému prezidentu daří vše podle plánu.

Americký expert: To je nesmysl, že Putin chce obsadit Donbas. Má jiný cíl. A dosáhne ho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

„Lilia Ševcovová před pár dny publikovala ve Financial Times zajímavý komentář k ukrajinské krizi. Podle jejího názoru Ukrajinu ani Putina nečekají žádné zlaté časy. Ševcovová míní, že současné Putinovo vítězství je pouze taktické. `Taktická vítězství často končí strategickou porážkou. Ruský prezident dostal zemi do válečného stavu a rozpoutal tak proces, který nemůže zastavit. Sám ze sebe tak udělal rukojmího sebevraždeného státnictví,` napsala Ševcovová.

O čem přesně autorka psala? Čtěte ZDE

Putin je podle Ševcovové v podstatě uvězněn v kleci, ze které se nemůže dostat bez vítězství na Ukrajině. A je zřejmé, že případné vítězství bude draze vykoupeno ekonomickým a politickým kapitálem. `Riskuje, že ztratí moc ve své zemi,` napsala Ševcovová. Já si ale naopak myslím, že nic takového mu nehrozí. Na Ukrajině to Západ vzdal bez boje. Ano, jsou tady nějaké sankce, ale ty Putina příliš nevystrašily. Ukazuje se, jak málo může Západ ovlivňovat Putinova rozhodnutí. Západ není ochoten Ukrajinu skutečně bránit ani v situaci, kdy reálně hrozí nebezečí členům NATO z Pobaltí," píše Guillory.

„A co se stalo, když Porošenko říkal Obamovi o tom, že jen s dalšími příkrývkami válku vyhrát nemůže? Dostal ještě více přikrývek. Je zřejmé, že sankce v krátkodobém horizontu nepřinutí Putina změnit kurz. Takovou změnu mohou prosadit spíš mocní oligarchové. Je ale vysoce nepravděpodobné, že by něco takového měli v plánu. Sankce naopak přinutí Putina ještě více přitvrdit a oddělit zrno od plev i ve svém bezprostředním okolí," je přesvědčen Guillory.

Lilia Ševcovová míní, že Západ Ukrajinu jednoduše prodal. „Západ si ani netroufá nazvat ruskou invazi aktem agrese. Mluví pouze o politickém řešení, při kterém by měly být brány v úvahu zájmy Kremlu. Summit NATO ve Walesu ukázal, že Západ není připraven udělat nic víc než ruské kroky odsoudit. Západní sankce nepřinutí Putina ustoupit. Západní politici jen tiše přihlíží rozdělení Ukrajiny a vzniku Nového Ruska," napsala Ševcovová.

Přesto to podle Ševcovové není Putinovo vítězství, byť se to tak může na první pohled zdát. „Ve skutečnosti jsou Putinovy výpočty od začátku chybné," píše Ševcovová. Umírající vojáky na ukrajinské frontě dle jejího názoru už nyní „podkopávají vlastenecké nálady“.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Skutečně si to Ševcovová myslí? Podlel nedávného průzkumu realizovaného agenturou Levada věří jen 42 % Rusů, že byli tito jejich vojáci zabiti na Ukrajině, a 54 % si zase myslí, že šlo pouze o dobrovolníky. Celých padesát procent oslovených Rusů potom tvrdí, že o žádných zabitých ruských vojácích neslyšeli," přidává Guillory argumenty, které vyvrací teze Ševcovové.

„Vše nasvědčuje tomu, že většina Rusů není příliš znepokojena ani sankcemi. Dle dalšího průzkumu 84 % Rusů souhlasí se zákazem dovozu potravin z Evropy. Přestože většina z nich zahraniční potraviny stejně nekupuje. Jistě, moskevského pochodu míru se zúčastnilo 26 000 lidí. Bude však potřeba mnohem více lidí, aby se podařilo stávající situaci zvrátit," domnívá se Guillory.

Ševcovová dále upozorňuje na to, že vracející se bojovníci z Nového Ruska mohou být pro Putina problém. „Zklamáni slabou podporou Moskvy se mohou uchýlit k protestům na domácí půdě. Tito hrdinové jsou sice ve své domovině vítáni, ale jen pokud se do ní vrací v rakvích," míní Ševcovová.

„Osobně si tímto výkladem nejsem vůbec jistý. Návrat těchto bojobníků by představoval pro Putina problém jedině tehdy, kdyby se domů vraceli ozbrojení. Tomu se pravděpodobně Putin snaží předejít prostřednictvím mírové dohody, v rámci které by Nové Rusko zůstalo součástí Ukrajiny. Rusko chce ovládnout Donbas, ale nechce jej začlenit do svého území. Proč by to také dělalo, když je Ukrajina ochotna tyto regiony držet a posílat tam své peníze? Ať si tam udělá pořádek Porošenko sám, že? Putin hodlá vychvalovat hrdiny z Nového Ruska jen na dálku. Nemá důvod si je připustit k tělu. Tito hrdinové jsou pouze herci v obrovském dramatu, jehož režisérem je ruský prezident," tvrdí Guillory.

„Měli bychom se podívat na pravou podstatu celé krize. Putinovi vůbec nejde o to, aby k Rusku připojil Donbas, Nové Rusko či jiné regiony. Pravou podstatou celého tohoto divadla je vyvést Ukrajinu na dlouhou dobu z rovnováhy a pokořit Západ. Nutno konstatovat, že se mu to zatím daří velmi dobře," odhaluje Guillory pravou podstatu Putinovy strategie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …