Analýza: Strany mluví před evropskými volbami mírněji než loni

15.05.2019 22:54

Vyjadřování politických stran v Česku je nyní před blížícími se evropskými volbami méně emotivní než před loňskými komunálními a senátními volbami. Vyplývá to z analýzy, jejíž výsledky dnes zveřejnila poradenská firma Bisnode. Nejméně racionální jsou ve vyjadřování Svobodní. Třeba hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je výrazně agresivnější než ostatní strany. Nejvěcněji mluví podle Bisnode Zelení, Piráti a Starostové.

Analýza: Strany mluví před evropskými volbami mírněji než loni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedací sál Evropského parlamentu

Společnost Bisnode v textech na webech stran a blozích hlavních stranických představitelů, publikovaných od loňského prosince do půlky letošního dubna, vyhledávala emotivní výrazy. Mezi nimi jsou třeba agresivní útoky na skupiny s jiným názorem, časté zdůrazňování hodnot, k nimž strana vzhlíží, zaštiťování se kolektivem nebo dramatické přibarvování textů s pomocí slov jako „boj“, „krev“, „smrt“ či „strach“. Nejvíce iracionálních výrazů v poměru k celkovému počtu slov v textech používali podle firmy Svobodní. Za nimi byly SPD, KSČM a ODS.

Složení čtyř politických stran s nejvypjatější komunikací je stejné jako před loňskými obecními a senátními volbami. Stejně jako loni také vyjadřování SPD výrazně převyšuje ostatní strany svou agresivitou. Na každých 10 000 slov připadlo před evropskými volbami u SPD skoro 95 nenávistných výrazů, zatímco u většiny stran bylo agresivních slov méně než 50. Svobodní byli sice méně agresivní než SPD, ale byli dogmatičtější a ideologičtější. Často totiž používali podle analýzy slova vyjadřující jednoznačnou platnost výroků či nálepky pro označení skupin s odlišnými názory.

Vyjadřování naprosté většiny stran však bylo ve srovnání s obdobím před loňskými volbami umírněnější. Značně poklesl výskyt emotivních výrazů například u hnutí ANO. „K tomu ovšem výrazně přispěla skutečnost, že se v textech publikovaných během sledovaného období téměř nevyskytovala prohlášení jeho předsedy (Andreje Babiše). Jeho komunikace svou emotivností výrazně přesahuje styl dalších hlavních představitelů strany,“ uvedl Milan Petrák z Bisnode. Mírně naopak stoupla emotivnost vyjadřování TOP 09.

„Analýza jde za rámec pravo-levého politického třídění. Místo něj hledá, kde se daná politická strana nalézá na škále umírněná – radikální – extremistická,“ uvedl Petrák. Seznam vyhledávaných slov i bližší popis kategorií výrazů najdou zájemci na Petrákově webu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…