Armáda ocenila vojáky za misi v Litvě

23.08.2019 18:02

Armáda dnes na pražském Vítkově ocenila více než 230 vojáků za půlroční působení na vojenské misi v Litvě. Vybraní vojáci dostali záslužné kříže, čestné odznaky nebo věcné dary. Do Litvy vyslala Česká republika mechanizovanou rotu v rámci alianční předsunuté přítomnosti. V zemi se vystřídalo během roku ve dvou rotacích přes 450 českých vojáků. Od začátku srpna je v Pobaltí nahradila méně početná jednotka specialistů průzkumu a elektronického boje.

Armáda ocenila vojáky za misi v Litvě
Foto: Archiv
Popisek: vojáci

Za jejich působení jim dnes poděkoval náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Potvrdili jste dobrou pověst našich jednotek v zahraničí. Vaši práci oceňují také alianční partneři. Děláte dobré jméno naší armádě,“ řekl vojákům.

Česká armáda vojáky do Pobaltí vyslala v rámci vytvoření čtyř mnohonárodních praporů předsunuté přítomnosti Severoatlantické aliance (EFP Enhanced Forward Presence). NATO tímto opatřením reagovalo na obavy svých východních členů z některých kroků Ruska.

Podle velitele kontingentu Václava Pejchara byl společně s koaličními partnery hlavní náplní mise intenzivní výcvik. Alianční prapor v Litvě byl pod německým velením, kromě českých vojáků se do něj zapojily také Nizozemsko, Norsko, Belgie a Island.

Česká jednotka, tvořená zejména vojáky 41. mechanizovaného praporu, se podle Pejchara nesetkala během svého půlročního nasazení s vážnými problémy. „Díky tomu, že NATO je postaveno na stejných principech a standardech, tak ta spolupráce odpovídá těmto standardům. To znamená, že nejsou žádné problémy v komunikaci, ve společných postupech, postojích,“ uvedl.

S přítomností aliančních vojáků v Pobaltí nesouhlasí Rusko, které se proto podle některých zpráv snaží jejich působení narušit. Nedávno se například objevily zprávy, že rodiny nizozemských armádních letců byly vystaveny obtěžujícím telefonickým hovorům neznámých lidí s ruským přízvukem. „Jsme na toto připravováni a záměrně v operacích používáme ‚hloupé‘ telefony,“ řekl Pejchar. S rodinou mohou vojáci mluvit po pevných linkách a používají také anonymní předplacené telefonní karty místního operátora. K dispozici mají rovněž internet.

Jednotka měla v Pobaltí k dispozici techniku včetně obrněných vozů Pandur. Na její přesun zpět z Litvy se vojáci připravovali několik měsíců. „Prakticky hned po příjezdu byla ustanovena skupina lidí, která na tom pracovala. Přesun se povedl a zvládl přesně na čas,“ řekl Pejchar. Zpět do Česka byla technika přepravena po železnici.

Ještě před přesunem museli stroje očistit kvůli nebezpečí z přenosu afrického moru prasat, který se v Pobaltí a v Polsku vyskytuje. S jeho rozšířením v minulosti úspěšně bojovali čeští veterináři na Zlínsku. Kvůli nebezpečí z opětovného zavlečení nemoci do Česka techniku dezinfikovala odborná firma. Oblečení vojáci vyprali a další materiál ošetřili dezinfekčními prostředky ručně.

Pro Pejchara bylo vyslání do Litvy třetí zahraniční misí, předtím byl dvakrát nasazen v Afghánistánu. Příprava se podle něj lišila především v tom, že v Afghánistánu se musí vojáci připravit na asymetrický, protipovstalecký způsob vedení boje. V případě Litvy se vojáci v přípravě zaměřili na boj proti konvenčnímu nepříteli. „V Litvě to v součinnosti s koaličními jednotkami ukazuje jednotu, že jsme schopni všichni stejně bránit jakoukoli část území NATO,“ uvedl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…