Až po přijetí finanční ústavy. Dříve nemá smysl fiskální pakt řešit, míní Nečas

29.01.2013 17:19

Teprve po přijetí finanční ústavy v českém Parlamentu má podle premiéra Petra Nečase (ODS) smysl vést debatu o připojení české republiky k evropskému fiskálnímu paktu. Předseda vlády to uvedl v prohlášení pro ČTK v reakci na dnešní požadavek TOP 09, která chce zakotvit přistoupení k paktu v letošním roce do nové koaliční smlouvy.

Až po přijetí finanční ústavy. Dříve nemá smysl fiskální pakt řešit, míní Nečas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

V této souvislosti Nečas považuje též za potřebné přijetí ústavního zákona o referendu o přistoupení ke společné evropské měně. Návrh TOP 09 je podle něj zcela nový a bude o něm jednat koalice včetně jejích špiček.

Návrh TOP 09 je podle něj zcela nový, dosud nikdy nebyl signalizován, a bude o něm jednat koalice včetně jejích špiček. "Věřím, že není veden myšlenkou vyvolat na tomto tématu vnitrokoaliční střet ve světle výsledku prezidentských voleb," poznamenal předseda vlády a ODS. Jednat o návrhu podle něj bude koaliční pracovní skupina, grémium ODS a posléze lídři koaličních stran ve formátu K9.

Důležitý je i zákon o referendu k přistoupení k euru

Nečas v prohlášení zdůraznil, že on osobně považuje za daleko podstatnější, aby vláda prosadila v českém parlamentu ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, tedy finanční ústavu."Je faktickým naplněním politické proklamace obsažené v evropském projektu fiskálního kompaktu," připomněl premiér. Její schválení proto bude "faktickým testem toho, kdo v České republice chce realizovat politiku rozpočtové odpovědnosti". Teprve pak bude podle Nečase mít smysl vést debatu o ratifikaci fiskálního paktu.

Nečas dodal, že v této souvislosti považuje za potřebné přijmout také ústavní zákon o referendu k přistoupení k euru. ODS, která je k euru méně než vlažná, si referendum klade jako podmínku před přijetím společné měny dlouhodobě. TOP 09 tento názor nesdílí a připomíná, že ČR se se vstupem do EU zavázala euro přijmout. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…