Babiš bude jednat v Estonsku o obraně, migraci i vzájemných vztazích

30.11.2019 8:58

Bilaterální, zejména ekonomické vztahy, digitalizaci, otázky Evropské unie, migrace, ale především obrany, bezpečnosti a kyberbezpečnosti bude probírat premiér Andrej Babiš (ANO) přespříští týden při návštěvě Estonska se svým tamním protějškem Jürim Ratasem, uvedla ČTK.

Babiš bude jednat v Estonsku o obraně, migraci i vzájemných vztazích
Foto: archiv
Popisek: Pobaltí

Vyplývá to z dokumentu k návštěvě, kterým se bude zabývat vláda. Babiš navštíví i leteckou základnu v Ämari, kde od září opětovně působí čeští piloti v rámci mise NATO na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí s pěti letouny JAS-39C Gripen.

Babiš bude v Estonsku 10. a 11. prosince, kromě premiéra Ratase se sejde s předsedou estonského parlamentu Hennem Pölluaas‎em. „Setkání by se mělo zaměřit především na bilaterální vztahy, posílení ekonomických vztahů obou zemí, účast českého letectva v misi NATO, otázku digitalizace a umělé inteligence,“ uvádí materiál úřadu vlády.

Tématem bude i spolupráce visegrádské skupiny (V4, tj. ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a severských a baltských zemí sdružených ve skupině NB8 (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Lotyšsko, Litva, Norsko a Švédsko). České předsednictví V4 plánuje na příští rok uspořádat summit šéfů diplomacií ve formátu V4+NB8, který naváže na letošní dubnové setkání v litevské Palanze.

Babiše, kterého do Estonska doprovodí manželka Monika, čeká i jednání v Centru excelence pro kybernetickou obranu (CCDCOE), kde se podle materiálu sejde s vedením centra a s třemi novými českými experty.

Na základně Ämari, kam Babiš také zamíří, působí od září 95 příslušníků české armády. Zodpovědnost za ochranu prostoru nad Estonskem, Litvou a Lotyšskem mají Češi na starost společně s dánskými a belgickými letci. České vzdušné síly jsou v Pobaltí za posledních deset let nasazeny potřetí, naposledy tam působily v roce 2012.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…