Babiš přednášel v Bruselu o vybírání DPH

27.01.2015 19:56

Kompetence rozhodovat o tom, u jakého zboží zavedou přenesenou daňovou povinnost u daně z přidané hodnoty (DPH), by měly mít samotné členské země EU, prosazoval dnes na jednání ministrů financí EU v Bruselu český ministr Andrej Babiš. O své představě, pro kterou prý má podporu některých dalších zemí, dnes jednal také s eurokomisařem pro finanční otázky, zdanění a cla Pierrem Moscovicim. Informaci o tom přinesla ČTK.

Babiš přednášel v Bruselu o vybírání DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

U přenesené daňové povinnosti by výši DPH doplnil a přiznal odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Opatření, které by mělo bránit podvodům, se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale promítne se na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů. 

"Budeme pokračovat v tom, abychom EU přesvědčili," řekl při odchodu Babiš novinářům. DPH v EU patří mezi harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni. 
    
Změna příslušné směrnice by trvala zřejmě několik let a Babiš, který zdůrazňuje potřebu rychlého postupu, se dnes s Moscovicim shodl, že "tudy cesta nevede". 
    
Loni v létě už Babiš Unii navrhoval, aby se přenesená daňová povinnost v celé EU zavedla plošně. Evropská komise návrh odmítla a sám Babiš v říjnu na schůzce ministrů financí zemí regionu prohlásil, že ČR již o tento plošný přístup neusiluje. 
    
Ministr, který toto téma zmiňuje často, dnes novinářům připomněl, že v EU dosahují nedoplatky na DPH přibližně 177 miliard eur (skoro pět bilionů korun), tedy více než jeden celý unijní rozpočet.
    
Nynější mechanismus, kdy komise schvaluje - a často zamítá - žádosti o výjimky, trvá několik měsíců. Firma, která se do podvodů zapojuje, má přitom v ČR životnost v průměru 24 dnů, uvedl Babiš. 
    
Věc, kterou dnes vznesl v bodu Pracovní program Evropské komise, Babiš označil za "hlavní projekt" svého pobytu v Bruselu. Kolegy ze zemí osmadvacítky požádal, aby věc začali řešit. Babiš dnes poznamenal, že podporu má nejen od zemí Visegrádské skupiny či Rakouska, dnes ale také zazněla z Německa či Francie. 
    
Ministři dnes rovněž řešili například vznik budoucího Evropského fondu strategických investic (EFSI), makrofinanční pomoc Ukrajině a bavili se o bouřlivém vývoji kolem Řecka. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…