Babiš se bude před soudem bránit proti nařčení ze spolupráce s StB

05.06.2013 15:55

Bratislavský soud má ve čtvrtek projednat žalobu podnikatele Andreje Babiše na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Miliardář slovenského původu chce u soudu dokázat, že československá StB ho coby svého agenta evidovala neoprávněně. S podobným návrhem u slovenských soudů už uspělo několik lidí.

Babiš se bude před soudem bránit proti nařčení ze spolupráce s StB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš, majitel Agrofertu

Z Babišova svazku vedeného československou tajnou službou z období komunismu vyplývá, že podnikatel byl od roku 1980 důvěrníkem tajné policie a v listopadu 1982 se stal jejím agentem. Babiš v 80. letech pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex, v roce 1985 s ním StB údajně přerušila spolupráci, protože odjel na dlouhodobý služební pobyt do Maroka.

Nynější majitel skupiny Agrofert, jedničky zemědělsko-potravinářského sektoru v Česku, spolupráci s StB popřel. "Nebyl jsem agentem StB a svazek o spolupráci jsem nepodepsal. Pracovníci StB mě pouze několikrát kontaktovali kvůli mému zaměstnání v podnicích zahraničního obchodu, konkrétně jim šlo o dovoz syrských fosfátů," uvedl Babiš loni, kdy podal žalobu na slovenský ÚPN. Babiš stojí v čele politického hnutí ANO 2011, které se v ČR chystá na parlamentní volby v příštím roce.

Babišova žaloba není první, které ÚPN čelí

ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, kromě jiného spravuje zachovalé archivní dokumenty o činnosti StB. Ústav v minulosti tvrdil, že informace ze svazků StB zpřístupňuje na základě zákona a že nenese žádnou odpovědnost za pravdivost údajů uvedených v těchto archivních dokumentech.

Babišova žaloba není první svého druhu, které ÚPN čelí. Kvůli evidenci ve svazcích StB se na slovenské soudy v minulosti obrátilo několik desítek osob. Více než desítka žalujících uspěla s návrhem na vydání rozsudku, podle kterého byli ve svazcích coby spolupracovníci StB evidování neoprávněně. V několika případech soudy také přikázaly ÚPN, aby k archivním svazkům připojil informace o výsledku soudního sporu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…