Bezpečné Česko: Nový projekt hejtmana Haška a Andora Šándora

20.11.2015 16:35

Kraje chtějí lépe čelit bezpečnostním hrozbám, začaly proto spolu s bezpečnostním odborníkem a dřívějším náčelníkem Vojenské zpravodajské služby Andorem Šándorem pracovat na projektu Bezpečné Česko. Hejtmani si od projektu slibují, že se podaří minimalizovat dopady případných mimořádných situací a kraje na ně budou připraveny ještě více než dosud. Po jednání Rady Asociace krajů to dnes v Brně řekl Šándor a předseda Asociace Michal Hašek (ČSSD).

Bezpečné Česko: Nový projekt hejtmana Haška a Andora Šándora
Foto: Česká televize
Popisek: Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, generál v záloze Andor Šándor

Hejtmani spolu se Šándorem zanalyzují současný stav integrovaných záchranných systémů, které by měly být schopné efektivněji čelit bezpečnostním hrozbám. "Dnes byl schválen záměr a o podrobnostech spolupráce se bude dále jednat," doplnila k tomu pro ČTK mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská.

Projekt není spontánní reakcí na nedávné tragické události v Paříži, ale navazuje podle Haška na cvičení Blackout, které se na jaře uskutečnilo na jižní Moravě. "Neřešíme jen bezpečnost v úzkém slova smyslu, jako je zajištění hranice či veřejného pořádku a bezpečnosti vzhledem k terorismu, zahrnujeme také otázku energetické bezpečnosti včetně ochrany vodních zdrojů," řekl Hašek.

Podle Šándora by měla vypracovaná analýza ukázat, zda je současná kapacita integrovaných záchranných systémů dostatečná, a současně by z ní měly vyplynout případné požadavky na změnu zákonů. "Budeme řešit postavení hejtmana v krizovém řízení a jeho vztah k centrální vládě. Po cvičení Blackout se ukázalo, že některé části legislativy už neodpovídají požadavkům dnešní doby," řekl Šándor.

Hašek také zmínil, že se bude řešit i fungování armády v mimořádných situacích. "Dnes je to profesionální sbor prakticky s pracovní dobou a nevíme, jak funguje po pracovní době, jestli například existuje bojová pohotovost. Musíme zjistit, jak rychle je schopná reagovat," řekl Hašek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …