Blbci a pussy létají, telenovela jede. Advokát Kalvoda píše o Zemanovi a dnešní politice

23.01.2015 9:10

Advokát a bývalý vicepremiér Jan Kalvoda míní, že v České republice se místo politiky odehrává telenovela. Ústřední postavou je prý prezident Miloš Zeman, do něhož se jako do terče strefuje „pražská kavárna“. Skutečný problém dle něj ale spočívá někde jinde.

Blbci a pussy létají, telenovela jede. Advokát Kalvoda píše o Zemanovi a dnešní politice
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman v Chocni při setkání s občany

„V telenovele je lidový prezident ústřední postavou. Něco mezi strýčkem Křópalem a donem Blaboliem. Po flanelové košili nyní v oblecích, šitých na Vysočině; kravaty má do půli břicha jako Pláteník ze severu a botky gumové, pohodlné. Další obsazení: řečný zahraničněpoliticky kompetentní plivník, odlišující se motýlkem. Společně mají sebezálibné kochání vlastními plky a hroší kůži. Dále: venkovský švihácký kancléř, jenž si rozumí lépe s podnikatelským demi-monde než s NBÚ; pak nemluvný poradce ve věcech ropy s ruskou dírou v životopise; němý pinocchio s mimikou kouzelníkova asistenta, obratný lapač vajíček; barokně tančící harémový eunuch, postrkující s grácií tu hroudu na protokolární značky. A vytřeštěný mluvčí s hladkou schopností převést libovolné kraviny do bezbarvého newspeaku a uvyklého posměchu,“ popisuje Kalvoda prezidenta Zemana a jeho suitu alias postavy zábavného televizního žánru v komentáři otisknutém v Lidových novinách.

A telenovela dle Kalvody jede, den po dni a dokola, blbci a pussy lítají, jazykovědci se vyjadřují, jiní vědci brání neandrtálce a slušní lidé se hrozí. A mezitím prý hlava státu olízne botu diktátorovi a dělá PR agresi proti suverénnímu státu. Ale politická sféra, zákonodárná moc i odpovědná exekutiva údajně mlčí, nanejvýš si někdo dělá starost o „dobré jméno České republiky v zahraničí“, jímž jsme prý všichni příznačně posedlí.  

Právě pasivitu ústavních orgánů země považuje Kalvoda za největší problém. „Je úplně lhostejné, proč prezident opouští ústavní bázi politiky. Podstatné je, že to dělá a že bez ohledu k přímé volbě prezidenta odpovídá za jeho kroky vláda. Ta nemá volbu: buď splní povinnost zasáhnout, nebo selže, a pak plně odpovídá za jeho excesy (slušně kavárensky řečeno). Kulantní Sobotkovo mudrování o tom, že pan prezident to tak určitě nemyslel a že je třeba koordinovat, je nestatečné a hlavně irelevatní. Je to telenovela. Mohla by kavárna uctivě požádat ty pány, aby se věnovali politice?“ uzavírá Kalvoda.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…