Budoucnost Schengenu, důsledky Brexitu nebo výsledků prezidentských voleb v USA. O tom všem ode dneška debatují politici v Praze

06.06.2016 6:25

Budoucnost schengenského prostoru, důsledky případného vystoupení Velké Británie z EU nebo dopad výsledků amerických voleb na vztahy EU a USA jsou některými z témat mezinárodního fóra Prague European Summit, které dnes začíná v Praze. Během jednotlivých debat a seminářů vystoupí přední experti na evropskou problematiku, bývalí a současní diplomaté nebo politici. Summit ve středu vyvrcholí debatou premiérů zemí visegrádské skupiny.

Budoucnost Schengenu, důsledky Brexitu nebo výsledků prezidentských voleb v USA. O tom všem ode dneška debatují politici v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Třídenní program otevřou svými projevy o smyslu evropské jednoty český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, viceprezidentka Evropské komise Kristalina Georgievová a bývalý šéf maďarské diplomacie Péter Balász.

V dalších diskusích se summit bude věnovat otázce, zda by Evropská unie měla mít armádu, nebo jestli by Řecko mělo zůstat v eurozóně. Součástí programu je i ekonomický panel, zaměřený na konkurenceschopnost Evropy.

Ve středu dostanou slovo také premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska. Diskuse Bohuslava Sobotky, Beáty Szydlové, Viktora Orbána a Roberta Fica bude předcházet oficiálnímu summitu visegrádské skupiny, na níž Polsko symbolicky převezme předsednictví středoevropskému bloku.

Konference by podle záměru organizátorů měla být příležitostí pro neformální dialog o strategických otázkách a výzvách, jimž čelí Evropa. Cílem pořadatelů je uspořádat v Praze akci, která by se rovnala slovenské konferenci o globální bezpečnosti GLOBSEC či tradiční mnichovské bezpečností konferenci. Nultý ročník Prague European Summit se v Praze konal loni na podzim. Setkání pořádají společně tři české think-tanky zabývající se mezinárodní politikou - Ústav mezinárodních vztahů, Evropské hodnoty a Europeum.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„My si jenom myslíme, že Rusko vyhrává,“ vypustil profesor oblíbený Respektem

7:40 „My si jenom myslíme, že Rusko vyhrává,“ vypustil profesor oblíbený Respektem

Rusko může tuto válku prohrát a mělo by jí prohrát, kvůli sobě samému, nevítězí na bojišti, ale pouz…