Čech, který řídil fabriku na východě Ukrajiny: Normální soužití už není možné, vládne tam strašná nenávist

07.08.2014 10:30

Podnikatel Pavel Česnek byl v roce 2012 povolán ruským vlastníkem do čela firmy Lugansktěplovoz, vyrábějící techniku pro kolejovou dopravu. Za úkol dostal vytáhnout továrnu ze ztráty. Nikdo mu ale nedal instrukce pro situaci, které nyní musí čelit: Že by kolem jeho továrny zuřila občanská válka.

Čech, který řídil fabriku na východě Ukrajiny: Normální soužití už není možné, vládne tam strašná nenávist
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze byl postaven tzv. MikroMaidan na protest proti Vladimiru Putinovi a na podporu Kyjeva

Jak naznačuje už název firmy, továrna, které Česnek velel, se nachází ve městě Luhansk, o kterém je v posledních týdnech opakovaně slyšet v souvislosti s občanskou válkou na Ukrajině. Právě tuto baštu protikyjevských povstalců nyní ukrajinská armáda dobývá za pomoci letectva a dalších těžkých zbraní. Ředitele ruská firma raději stáhla do Moskvy.

Česnek pro Hospodářské noviny vzpomíná, že již od počátu roku se mezi pracovníky začaly šířit negativní nálady. Mnohem horší to však začalo být od dubna, když na východě Ukrajiny propukly boje mezi vládními jednotkami a separatisty. „Museli jsme se neustále dohadovat se separatisty střežícími přístupové komunikace, aby pustili nákladní auta vezoucí náklad do fabriky, nebo naopak ven,“ vzpomíná.

Jak se situace zhoršuje, viděl i při služebních cestách přes hranici do Rostova na Donu. Zpočátku prý projížděl cestou třemi kontrolními stanovišti separatistů, nakonec jich bylo osm, prakticky v každé větší vesnici. Povstalci se k němu jako k cizinci prý chovali slušně, má však prý zprávy, že v poslední době, když jsou povstalci pod tlakem, se jejich chování výrazně změnilo.

Odjet se rozhodl v červnu poté, co se rozšířily zprávy, že separatisté začali brát do zajetí cizí manažery v Doněcku. Dění v Luhansku, kde je aktuálně s výjimkou hasičů, záchranářů a pohřebních vozů zakázán jakýkoliv pohyb aut po městě, však stále sleduje.

„Poznal jsem toho hodně, a tak si nedovedu představit, že mezi západem a východem země bude možné normální soužití. Existuje mezi nimi skutečně hluboký a široký příkop. Panuje tam strašná nenávist,“ říká k současnému dění v zemi, kde dva roky působil.

Podle Česneka by si co nejdříve měli sednout Ukrajinci s Rusy, Američany a Němci a najít řešení. Jinak blížící se zima přinese humanitární katastrofu. Evropskou unii jako spolutvůrce řešení ale zavrhnuje - je podle něj naprosto neschopná.

Situaci na Ukrajině vidí jako velmi vážnou. Samotných Ukrajinců si přitom váží. Jsou prý aktivní a pilní, jen se jim musí nastavit jasná pravidla a důsledně trvat na jejich dodržování.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…