Česká konference rektorů se postavila za turecké akademiky postižené čistkami

20.07.2016 18:35

Česká konference rektorů (ČKR) podpořila dnes turecké akademiky, jichž se dotkly čistky po zmařeném pokusu o vojenský převrat. Situace podle ní ohrožuje akademické svobody a autonomii škol. Vyjádřila nesouhlas s perzekucí a solidaritu tureckým kolegům. ČKR to uvedla ve svém prohlášení. Vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na svém facebookovém profilu napsal, že se s českými vysokými školami spojí, zda by případně nenašly místo pro některé turecké experty.

Česká konference rektorů se postavila za turecké akademiky postižené čistkami
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Turecké ministerstvo školství propustilo v úterý 15 200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21 000 učitelů soukromých škol. Turecká vysokoškolská rada (YÖK) nařídila 1 577 děkanům státních i privátních univerzit, aby podali rezignaci. Dnes zakázala akademikům až do odvolání cestovat do ciziny.

Česká konference rektorů dnes uvedla, že vyjadřuje zásadní nesouhlas s perzekucí, kterou turečtí kolegové z univerzit a vysokých škol zažívají. Jsou podle ní v těžké situaci, která ohrožuje akademické svobody a autonomii škol. Čeští rektoři jim vyjádřili podporu. „Podporujeme jejich úsilí za práva na svobodný život a demokracii,“ uvedla ČKR. Vyzvala „všechny lidi dobré vůle a mravů bez ohledu na jejich vyznání a politický názor“, aby se k jejímu prohlášení připojili.

Vicepremiér Bělobrádek dnes na svém facebookovém profilu napsal, že zkontaktuje české vysoké školy a vědecké instituce, zda by případně nebylo možné nabídnout některým tureckým vědcům a akademikům místo v Česku. ČR by tak mohla získat experty na blízkovýchodní studia i v dalších oborech, míní Bělobrádek. Brání tomu nyní ale zákaz vycestovat z Turecka.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…