Českou rezervovanost vůči EU podle Rupnika Evropa nechápe

15.04.2014 9:08

Členství v Evropské unii bylo pro Českou republiku symbolem návratu do Evropy a bylo potvrzením období velké prosperity. O to nepochopitelnější je pro zbytek EU český euroskepticismus, řekl v rozhovoru s ČTK francouzský politolog a historik se silnými vazbami na Českou republiku Jacques Rupnik při příležitosti desátého výročí vstupu ČR do EU.

Českou rezervovanost vůči EU podle Rupnika Evropa nechápe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Období po roce 1989 bylo pod znamením návratu do Evropy, což, politicky přeloženo, znamenalo vstoupit do Evropské unie. To bylo pro celou střední Evropu nejpozitivnější období v dějinách 20. století," řekl Rupnik. „Někdy zapomínáme na to, že to byla léta obrovské prosperity," zdůraznil Rupnik a vyzdvihl, že se na tom výrazně podílelo začlenění do evropské ekonomiky a čerpání z evropských fondů.

Je prý přirozené, že integrace do EU má i svá negativa. „Musíte se učit dohadovat se se svými sousedy, což nebylo zvykem. Buď to někdo řešil za vás, nebo jste se s někým rvali. To bylo tradicí ve střední Evropě," připomněl Rupnik.

Česká republika se přitom podle něj v EU chovala velmi zvláštně, protože vedla „razantně euroskeptický diskurs britského ražení a někdy ještě o krok dál", což se týká zvláště exprezidenta Václava Klause. Česko přitom nemá k dispozici alternativní řešení, které má Británie jakožto finanční velmoc. Ta se prý může domnívat, že v globalizovaném světě bude prospívat i mimo Unii.

Podle Rupnika navíc činnost EU nabývá na významu kvůli novým kontextům. „Myslím, že všichni jsou si vědomi, že Evropa prožívá jakousi krizi. Zvlášť to zasáhlo země jižní Evropy, ale je to vlastně problém celoevropský, protože i ti, kteří jsou na tom ekonomicky nebo finančně lépe, řeší například společný problém eurozóny," řekl politolog. „Čili nikdy nebyla naše domácí politika tolik propojena s evropskou politikou jako dnes," dodal Rupnik.

Česká republika je navíc zemí ve středu Evropy, obklíčena zeměmi, které jsou v Evropské unii a které dokonce mají euro nebo se ho chystají přijmout. „A v této situaci říkat, že budeme v jakési krásné izolaci, se mi zdá velmi podivné a myslím, že pro řadu Evropanů byl tento postoj velkým překvapením," zdůraznil Rupnik. Českou euroskepsi podle něj nikdo nečekal i proto, že prezidentem byl dlouho Václav Havel, který dával České republice velmi proevropskou image.

S nynější vládou a prezidentem Milošem Zemanem se tón české politiky začíná měnit. „Myslím, že tím pádem i Česká republika zapadne do evropského hlavního proudu, pokud jde o vztah k Evropské unii," konstatoval Rupnik.

Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004 společně s dalšími zeměmi střední Evropy, pobaltskými státy a Kyprem a Maltou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vím, co bylo ve skladu... Kauza Vrbětice uzavřena. Pak zaznělo něco, co řečeno nebylo

17:27 Vím, co bylo ve skladu... Kauza Vrbětice uzavřena. Pak zaznělo něco, co řečeno nebylo

O tom, že ve Vrběticích rozhodně nebyla škoda za miliardu, se rozhovořil bezpečnostní analytik Jaros…