Chtěli bychom se aktivně podílet na tvorbě předpisů v rámci EU, uvedl Vondráček

14.06.2018 13:34

Šéf české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček by uvítal, kdyby v Evropské unii bylo více slyšet postoje středoevropských zemí z takzvané Visegrádské čtyřky (V4), do které kromě Česka patří také Maďarsko, Polsko a Slovensko. Vondráček to řekl novinářům po dnešní schůzce členů vedení české a slovenské sněmovny v Bratislavě, píše ČTK.

Chtěli bychom se aktivně podílet na tvorbě předpisů v rámci EU, uvedl Vondráček
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček

Podle šéfa slovenského parlamentu Andreje Danka si Bratislava dala za cíl snížit nedůvěru části zemí EU vůči státům V4.

„Budu rád, když Visegrád bude více slyšen v rámci Evropy. Nejen v rámci projednávání v Evropském parlamentu, ale třeba zintenzivníme i naše vztahy s Evropskou komisí. Chtěli bychom se aktivně podílet na tvorbě předpisů v rámci Evropské unie,“ uvedl Vondráček.

Podle Danka, jehož země na začátku července převezme předsednictví V4, se uskuteční schůzky zástupců parlamentů visegrádských států s kolegy z Německa a z Francie, jakož i z dalších evropských zemí. „Dáváme si za hlavní úkol odstranit nedůvěru Evropského parlamentu nebo i větší části EU k V4, která vznikla i kvůli problematice migrace,“ řekl Danko.

Středoevropské země včetně ČR například během migrační krize v EU odmítly přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót.

Členové vedení české a slovenské sněmovny na dnešní schůzce hovořili i o možnosti schválení vlastního etického kodexu. „Bylo by úžasné, kdyby se nám jak v českém parlamentu, tak ve slovenském parlamentu podařilo přijmout obdobný etický kodex. Doufám, že se nám podaří zlepšit vzájemné chování našich poslanců,“ uvedl Vondráček.

Čeští i slovenští politici diskutovali také o ochraně osobních údajů na internetu. „Protestujeme proti tomu, aby data lidí na facebooku a na jiných portálech byla prodávána. Nestačí, že přijde majitel Facebooku, udělá konferenci a Evropská unie neudělá všechno pro to, abychom nebyli se svými osobními údaji prodáváni světovým konsorciím,“ řekl Danko. Šéf slovenské sněmovny se také vyslovil proti tomu, aby lidé mohli anonymně diskutovat na internetových portálech.

Schůzka členů vedení české a slovenské sněmovny, na které ČR zastupoval kromě Vondráčka také místopředseda Sněmovny Jan Hamáček, se uskutečnila u příležitosti letošního 100. výročí vzniku Československa.

„Kdo jiný než představitelé českého a slovenského národa mají být příkladem spolupráce. Kdo jiný byl příkladem rozdělení v rámci Evropy,“ řekl Danko k nadstandardním vztahům Česka a Slovenska po rozdělení společného státu. Slovenští hostitelé do programu schůzky s českými kolegy zařadili také slavnostní prezentaci Pittsburské dohody, kterou v roce 1918 Slováci a Češi žijící ve Spojených státech podpořili vznik Československa.

Na Bratislavském hradě, kde se schůzka vedení české a slovenské sněmovny uskutečnila, byla v dubnu zahájena výstava, která prostřednictvím různých exponátů mapuje historii někdejšího Československa.

Vondráček zavítal na Slovensko již letos v lednu, kdy se v Bratislavě vyslovil pro posílení vysílání pořadů ve slovenštině v českých veřejnoprávních mediích. Při dnešní návštěvě Vondráček řekl, že jeho iniciativa konkrétní podobu zatím nedostala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

14:47 Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

Studentská pečeť za 104,90? Je to pravda. Tolik už stojí čokoláda, která ještě loni byla pod stovku.…