Čím my se to tady oblbujeme! U Jílkové se překřikovali hosté i lidé v publiku kvůli tomu, zda mít možnost nakupovat i na svátky

17. 3. 2016 23:03

Je správné, aby politici lidem určovali, kdy smějí či nesmějí nakupovat ve velkých obchodech? O tuto otázku svedli urputnou bitvu hosté Michaely Jílkové v pořadu Máte slovo České televize. Poslanec Jiří Mihola z KDU-ČSL zmínil dokonce i uprchlíky. Ozvaly se paní pokladní, které trvají na tom, že mají dostat volno, protože bez deseti deka salámu v neděli nezemřete. Lidé by měli být vychováváni k omezení konzumu. Toto sociální inženýrství však rozčílilo poslance Ivana Pilného (ANO).

Čím my se to tady oblbujeme! U Jílkové se překřikovali hosté i lidé v publiku kvůli tomu, zda mít možnost nakupovat i na svátky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, předseda hospodářského výboru sněmovny Ivan Pilný (ANO), předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, vedoucí pokladní z Třince Jaroslava Kollárová a zákazník z Prahy Tomáš Pásek.  

Čím se to tady oblbujeme...

„My nechceme lidi vychovávat, my se jen chceme přiblížit Západu a zajistit zaměstnancům v obchodě důstojné podmínky,“ zahájila debatu Burianová. Rozhořčený občan z publika jí dal za pravdu. Opřel se přitom do prezidentky Novákové. „Paní Nováková asi do Evropy nemůže. Vyjeďte v neděli do Německa, do Francie a zkuste si tam nakoupit. Nejde to, ale nevšiml jsem si, že by v pondělí našli na ulicích někoho, kdo zemřel na ulici hlady. Čím my se to tady oblbujeme,“ rozohnil se host z publika. My se tady bavíme o nějakých sedmi dnech a my z toho tady děláme tyátr,“ pokračoval v kanonádě host.

Prezidentka SOCR Nováková se bránila, že považuje za nesprávné nařizovat obchodníkům, kdy mohou podnikat. Nemluvě o tom, že obchodníci z příhraničních oblastí u Německa a Rakouska žijí z toho, že k nim o víkendech jezdí Rakušané, Němci či další turisté. A je tu ještě jedna věc. Proč mají být zvýhodněni zaměstnanci supermarketů, ale policisté či lékárníci nebo také restauratéři či pumpaři musejí pracovat o víkendu. To je jasná diskriminace. Poslanec Pilný se postavil na stranu Novákové.

My z těch tržeb o víkendu nevidíme nic, oznámila pokladní

Paní Jaroslava Kollárová si však k tématu ostře přisadila. „My z těch tržeb o víkendu nevidíme nic. Většina obchodních řetězců navíc patří zahraničním investorům, takže ekonomický efekt je pochybný. My si fakt přejeme mít to volno a být s dětmi. Ty peníze jsou pro nás až na posledním místě. To vám řekne každá žena. Rodiče s námi trávili nádherný čas. A nikdo neumíral, že si nemohl koupit pár bot a bochník chleba,“ rozohnila se vedoucí pokladní z Třince.

Burianová se následně na protistranu okřikla, že nehodlá srovnávat pokladní ze supermarketů s policisty či lékaři. „To jsou lidé, kteří pracují v úplně jiném režimu... Když si nekoupíte deset deka salámu, tak na to neumřete,“ udeřila. Politici o tomto tématu podle jejího názoru vedou nedůstojné debaty, resp. používají nedůstojná vyjádření a ji to velmi pohoršuje. Odbory si však jsou vědomy toho, že je to citlivé téma, spotřebitel si žádá nakupování o nedělích, takže o zavírání supermarketů neděli co neděli nikdo nemluví.

Dočkala se ovšem rychlého protiútoku. Ozvala se dáma z publika, která si podle vlastních slov dělala průzkum mezi pracovníky v supermarketech, než šla do televize. Aby věděla, o čem se bude mluvit. „Mají možnost volby, zdali nastoupí o svátcích, nebo ne, dále dostávají příplatek 125 procent. A místo svátků si mohou vybrat den volna, kdy oni chtějí. V takový den si pak mohou oběhat úřady, dojít si k lékaři a tak podobně,“ zaznělo z úst ženy.

Češi prý chtějí utrácet, i když nemají za co nakupovat. Musíme je vést jiným směrem

Vedoucí pokladní Kollárová si ale trvala na svém. „Mluvila jste se špatnými lidmi, možná s těmi, kteří mají strach,“ kontrovala. Práci prodavaček v supermarketu chce dělat málokdo, protože pokladní jsou pod velkým tlakem. Sama žije v Moravskoslezském kraji a ví, jak těžké je najít práci. Pokud by se zaměstnavateli příliš vzpírala, mohla by přijít o místo, a to je pro ni jako matku tří dětí problém.

„To, co se tady odehrává, je těžká lobby ze strany obchodních řetězců,“ doplnila Burianová. Sama hovořila s řadou obchodníků, kteří nemají problém s tím, že by uzavřeli obchody na pár dní, ale nechtějí poskytnout výhodu konkurenci. Existuje tady tedy jediná cesta, nařídit to zákonem všem.

V tomto názoru ji podpořila další divačka z publika. „Problém je v povaze Čechů, kteří chtějí utrácet, když na to nemají,“ konstatovala. Bude proto jen dobře, když jim to bude ztíženo. Jenže paní to možná neměla říkat. Dočkala se důrazné reakce. „Já si myslím, že je naprosto naivní si myslet, že můžeme český národ vychovávat tím, že mu v některé dny zavřeme obchody,“ zaznělo z úst prezidentky Novákové.

Křesťanský demokrat Mihola si v této souvislosti vzpomněl na migranty. „Já nechci odbíhat od tématu, ale podívejte se, co se dnes říká v souvislosti s uprchlickou krizí. Tady se všichni dovolávají našich hodnot, ale ve skutečnosti málokdo zná naše tradice,“ zlobil se poslanec za KDU-ČSL. On sám s dětmi navštěvuje v době volna poutní místa i památky, ale je škoda, že něco podobného nedělají i další spoluobčané.

Prezidentce Novákové vytkl, že by měla stát spíše na opačné straně, měla by lidi nabádat, aby navštěvovali kulturní památky. Zaprvé je to kulturně obohatí, a pokud jde o tržby, i výletníci si něco koupí, zajdou si do restaurace na oběd nebo si dají limonádu.

Pán z publika, který o sobě dal vědět hned v úvodu debaty, nechtěl zůstat stranou ani teď. „Můžete mi říct, kam jsme to upadli, když si říkáme, že lidé chodí do nákupních center, protože se nemohou scházet nikde jinde, nefungují třeba divadla, tak chodí do nákupních center a tam radostně tancují a nakupují jablíčka. To je demagogie,“ rozohnil se.

Prezidentka Nováková dala jasně najevo, že zaměstnanci se mohou obracet na odbory, aby jim vydobyly lepší podmínky. Pokud si dnes paní pokladní stěžují na přepracovanost a přílišný tlak zaměstnavatelů, je třeba hledat chyby právě i na straně odborářů, kteří pro zaměstnance nedělají dost.

Brno je prý o víkendu mrtvé město

Ke slovu se dostal i pan Pásek. „Mně se jako zákazníkovi nelíbí, že mi někdo nařizuje, kdy smím a nesmím nakupovat,“ ozval se mladý muž. Dočkal se ovšem důrazné reakce z publika. „Uvědomte si, proč vám stát dal to volno. On vám ho dal, abyste cítil nějakou sounáležitost a společnou identitu, abyste vypadl z toho každodenního rytmu a zamyslel se. Ne proto, abyste šel nakupovat,“ nabídl odlišný pohled divák.

Mladý muž z Moravy prozradil, že většina obchodů je v jihomoravské metropoli uzavřena. A na městu se to podepisuje. „Brno je o víkendech mrtvé město, protože od soboty odpoledne jsou tam uzavřeny obchody a lidé nechodí do města, nenavštěvují památky. Kdyby bylo otevřeno, v centru by to zase žilo,“ přisadil si občan z Brna. Odpůrce taktéž z Brna kontroval, že Brno rozhodně není o víkendech mrtvé město.

Závěrečné slovo poslanců

„Mě dnešní diskuse přesvědčila o tom, že už máme dost zbytečných zákonů a tenhle je určitě zbytečný. Takže budu hlasovat proti němu,“ uzavřel za sebe téma Pilný.

Mihola je naopak přesvědčen, že zákon projde. „KDU-ČSL zákon určitě podpoří a věřím, že se najde dost kolegů, kteří se zachovají stejně. Ostatně i hnutí ANO původně říkalo ano. Teď sice říká ne, ale on se možná objeví nějaký další průzkum, který je přesvědčí, že by zase měli říci ano,“ pronesl úplně poslední slova Mihola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…