Číňané obdivovali Václava Havla. A my jeho ideály opustíme kvůli pragmatismu, zoufala si expertka na ČT

21. 3. 2016 18:54

V souvislosti s připravovanou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který v Praze plánuje s Českou republikou uzavřít strategické partnerství, promluvila sinoložka Olga Lomová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu o nové orientaci české zahraniční politiky. Podivila se zejména nad tím, že ministerstvo zahraničních věcí nemá ani pořádný tým expertů, který by se zabýval spoluprací s tak významným partnerem, jako je dnešní Čína.

Číňané obdivovali Václava Havla. A my jeho ideály opustíme kvůli pragmatismu, zoufala si expertka na ČT
Foto: Radim Panenka
Popisek: Buddhistický chrám Jing’an Temple v Šanghaji

„Jisté je, že ta návštěva znamená potvrzení nové orientace naší zahraniční politiky s větším důrazem na čistě pragmatické cíle,“ uvedla v úvodu pořadu Lomová. To se podle expertky neděje jen u nás, ale i v jiných evropských státech. „Některé země nasadily úzce pragmatický směr, to může v konečném důsledku vést až k rozkladu Evropské unie,“ vyjádřila svou obavu sinoložka.

Opuštění tradiční české zahraniční politiky založené na obhajobě lidských práv podle Lomové překvapilo i mnohé Číňany. „Obyčejní Číňané považují náš postoj za nepochopitelný. Právě ten důraz na lidská práva, to, že jsme měli Václava Havla a tak hladce prošli revolucí, mnozí Číňané obdivovali. Teď nad námi vrtí hlavou,“ vysvětlila.

Podle Lomové se Čína pokusí využít strategického partnerství k tomu, aby si nás přitáhla blíže k sobě a mohla ovlivňovat evropskou politiku. Také jde Číně o to, aby Česká republika uznala čínskou ekonomiku jako tržní, což by s sebou neslo zrušení mnoha antidumpingových opatření. Tam ovšem Čína naráží na EU.

Hlavní problém vidí sinoložka v tom, že současný česko-čínský dialog je veden spíše Číňany. Podle ní je klíčové, aby mělo ministerstvo zahraničních věcí tým expertů, kteří dokážou posoudit výhody a nevýhody případné spolupráce. Zatím ovšem podle jejích slov postupuje MZV dosti zbrkle. „Pokud je pan Tvrdík člověk, který formuluje celou tu spolupráci, určitě to nedělá sám, ale pomáhají mu s tím Číňané. Každá země si musí určit sama svoje vlastní cíle, nesmíme se do ničeho čínskou stranou nechat tlačit,“ objasnila svou pozici Lomová.

V závěru pořadu také zpochybnila prohlášení vlády o tom, že příliv čínských investic povede ke snižování nezaměstnanosti v ČR. „Ze všech těch informací, které mám, není patrné, že by spolupráce s Čínou vedla k přesouvání pracovních míst do Evropy,“ uzavřela své vystoupení sinoložka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 65 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Americký konvoj dorazil do Prahy. A hned došlo k incidentu

14:11 Americký konvoj dorazil do Prahy. A hned došlo k incidentu

Vítací akce amerického armádního konvoje na ruzyňském letišti, kterou svolal redaktor Reflexu Jiří X…