Číňané obdivovali Václava Havla. A my jeho ideály opustíme kvůli pragmatismu, zoufala si expertka na ČT

21. 3. 2016 18:54

V souvislosti s připravovanou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který v Praze plánuje s Českou republikou uzavřít strategické partnerství, promluvila sinoložka Olga Lomová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu o nové orientaci české zahraniční politiky. Podivila se zejména nad tím, že ministerstvo zahraničních věcí nemá ani pořádný tým expertů, který by se zabýval spoluprací s tak významným partnerem, jako je dnešní Čína.

Číňané obdivovali Václava Havla. A my jeho ideály opustíme kvůli pragmatismu, zoufala si expertka na ČT
Foto: Radim Panenka
Popisek: Buddhistický chrám Jing’an Temple v Šanghaji

„Jisté je, že ta návštěva znamená potvrzení nové orientace naší zahraniční politiky s větším důrazem na čistě pragmatické cíle,“ uvedla v úvodu pořadu Lomová. To se podle expertky neděje jen u nás, ale i v jiných evropských státech. „Některé země nasadily úzce pragmatický směr, to může v konečném důsledku vést až k rozkladu Evropské unie,“ vyjádřila svou obavu sinoložka.

Opuštění tradiční české zahraniční politiky založené na obhajobě lidských práv podle Lomové překvapilo i mnohé Číňany. „Obyčejní Číňané považují náš postoj za nepochopitelný. Právě ten důraz na lidská práva, to, že jsme měli Václava Havla a tak hladce prošli revolucí, mnozí Číňané obdivovali. Teď nad námi vrtí hlavou,“ vysvětlila.

Podle Lomové se Čína pokusí využít strategického partnerství k tomu, aby si nás přitáhla blíže k sobě a mohla ovlivňovat evropskou politiku. Také jde Číně o to, aby Česká republika uznala čínskou ekonomiku jako tržní, což by s sebou neslo zrušení mnoha antidumpingových opatření. Tam ovšem Čína naráží na EU.

Hlavní problém vidí sinoložka v tom, že současný česko-čínský dialog je veden spíše Číňany. Podle ní je klíčové, aby mělo ministerstvo zahraničních věcí tým expertů, kteří dokážou posoudit výhody a nevýhody případné spolupráce. Zatím ovšem podle jejích slov postupuje MZV dosti zbrkle. „Pokud je pan Tvrdík člověk, který formuluje celou tu spolupráci, určitě to nedělá sám, ale pomáhají mu s tím Číňané. Každá země si musí určit sama svoje vlastní cíle, nesmíme se do ničeho čínskou stranou nechat tlačit,“ objasnila svou pozici Lomová.

V závěru pořadu také zpochybnila prohlášení vlády o tom, že příliv čínských investic povede ke snižování nezaměstnanosti v ČR. „Ze všech těch informací, které mám, není patrné, že by spolupráce s Čínou vedla k přesouvání pracovních míst do Evropy,“ uzavřela své vystoupení sinoložka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Prezident Zeman vyrazil se sportovními hvězdami mezi děti. Po historce se zlomeninou jim doporučil jediný sport, kde se nefauluje

18:38 VIDEO Prezident Zeman vyrazil se sportovními hvězdami mezi děti. Po historce se zlomeninou jim doporučil jediný sport, kde se nefauluje

REPORTÁŽ (FOTO, VIDEO UVNITŘ) „Jsem sportovní antitalent, při fotbalu jsem si zlomil nohu.“ Preziden…