Číňané obdivovali Václava Havla. A my jeho ideály opustíme kvůli pragmatismu, zoufala si expertka na ČT

21.03.2016 18:54

V souvislosti s připravovanou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který v Praze plánuje s Českou republikou uzavřít strategické partnerství, promluvila sinoložka Olga Lomová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu o nové orientaci české zahraniční politiky. Podivila se zejména nad tím, že ministerstvo zahraničních věcí nemá ani pořádný tým expertů, který by se zabýval spoluprací s tak významným partnerem, jako je dnešní Čína.

Číňané obdivovali Václava Havla. A my jeho ideály opustíme kvůli pragmatismu, zoufala si expertka na ČT
Foto: Radim Panenka
Popisek: Buddhistický chrám Jing’an Temple v Šanghaji

„Jisté je, že ta návštěva znamená potvrzení nové orientace naší zahraniční politiky s větším důrazem na čistě pragmatické cíle,“ uvedla v úvodu pořadu Lomová. To se podle expertky neděje jen u nás, ale i v jiných evropských státech. „Některé země nasadily úzce pragmatický směr, to může v konečném důsledku vést až k rozkladu Evropské unie,“ vyjádřila svou obavu sinoložka.

Opuštění tradiční české zahraniční politiky založené na obhajobě lidských práv podle Lomové překvapilo i mnohé Číňany. „Obyčejní Číňané považují náš postoj za nepochopitelný. Právě ten důraz na lidská práva, to, že jsme měli Václava Havla a tak hladce prošli revolucí, mnozí Číňané obdivovali. Teď nad námi vrtí hlavou,“ vysvětlila.

Podle Lomové se Čína pokusí využít strategického partnerství k tomu, aby si nás přitáhla blíže k sobě a mohla ovlivňovat evropskou politiku. Také jde Číně o to, aby Česká republika uznala čínskou ekonomiku jako tržní, což by s sebou neslo zrušení mnoha antidumpingových opatření. Tam ovšem Čína naráží na EU.

Hlavní problém vidí sinoložka v tom, že současný česko-čínský dialog je veden spíše Číňany. Podle ní je klíčové, aby mělo ministerstvo zahraničních věcí tým expertů, kteří dokážou posoudit výhody a nevýhody případné spolupráce. Zatím ovšem podle jejích slov postupuje MZV dosti zbrkle. „Pokud je pan Tvrdík člověk, který formuluje celou tu spolupráci, určitě to nedělá sám, ale pomáhají mu s tím Číňané. Každá země si musí určit sama svoje vlastní cíle, nesmíme se do ničeho čínskou stranou nechat tlačit,“ objasnila svou pozici Lomová.

V závěru pořadu také zpochybnila prohlášení vlády o tom, že příliv čínských investic povede ke snižování nezaměstnanosti v ČR. „Ze všech těch informací, které mám, není patrné, že by spolupráce s Čínou vedla k přesouvání pracovních míst do Evropy,“ uzavřela své vystoupení sinoložka.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bro

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…