Činoherní divadlo zanikne, Ústí n. L. vytvoří novou organizaci

04.03.2014 6:10

Činoherní divadlo města Ústí nad Labem v současné podobě končí. Zastupitelé dnes schválili vznik nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem. Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu navíc vypoví kvůli závažným chybám nájemní smlouvu.

Činoherní divadlo zanikne, Ústí n. L. vytvoří novou organizaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát města Ústí nad Labem

„Nemám k tomu co říct, je to velké zklamání," řekl po rozhodnutí zastupitelů ředitel divadla Vladimír Čepek.

Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření. V materiálu pro zastupitele radnice píše, že mimo jiné platilo 200.000 korun ročně za externí účetní služby, nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům. Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen 15 korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak 150 korun měsíčně. „V létě je tam 50 procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě 30 korun," řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nezávislý).

„Je to lež," reagoval Maryško na zastupitelstvu. Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago město divadlu navíc vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení. „Bylo to v podstatě o tom, že 50 procent dostává divadlo a 50 procent divadlo Demago a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler. Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy ČTK potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.

Nová organizace dostane od města letos osm milionů korun

Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.

Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci 12 milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů.

Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo ani žádost o grant na činohru vypsaný městem, což prakticky znamená po 42 letech existence konec souboru. Divadelníci nepodání žádosti zdůvodnili tím, že grant byl špatně vyhlášený. Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun.

Herci předali zastupitelům i petici. Divadlo podpořilo během měsíce víc než 21.000 lidí, bezmála 8000 jich bylo z Ústí nad Labem.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…