Čínský velvyslanec pro PL: Obnova ekonomiky po epidemii vyžaduje také spolupráci

05.06.2020 13:03

„Čína usiluje o vzájemný prospěch a pozitivní výsledky na obou stranách. Pandemie nám ukázala, že lidstvo je společenství sdílející společný osud. Globálním výzvám nemůže nikdo čelit samostatně a nejmoudřejší volbou je spolupracovat ruku v ruce a vzájemně si pomáhat,“ sdělil ParlamentnímListům.cz velvyslanec ČLR v České republice Zhang Jiannin. Jeho text nabízíme v plném znění.

Čínský velvyslanec pro PL: Obnova ekonomiky po epidemii vyžaduje také spolupráci
Foto: archiv redakce
Popisek: Zhang Jianmin

Ve spojitosti s tím, jak se epidemická situace v České republice zlepšila, začal se život mnoha lidí vracet do normálu. Stejně jako mnozí si upřímně vážíme preventivních opatření a úsilí, které česká vláda vynaložila a díky kterému se jí podařilo dosáhnout pozitivních výsledků. S ohledem na období probíhající epidemie, kterou si prošly obě naše země, věřím, že si můžeme vážit toho, že jsme měli možnost se navzájem podporovat a pomáhat si. Občané obou zemí společně bojovali proti epidemii a vnesli tak novou energii do přátelství mezi Čínou a Českou republikou. Odstranění nepříznivých dopadů na ekonomiku a její včasná obnova bude také vyžadovat spolupráci v podobném duchu. Čína je ochotna posílit komunikaci a spolupráci s českou stranou, prosazovat pragmatickou spolupráci a účinně sloužit společným zájmům obou národů. 
 

Anketa

Hrozí v Evropě podobné nepokoje jako v USA?

89%
11%
hlasovalo: 10410 lidí
 
Čínský trh je velmi rozsáhlý. Po čtyřiceti letech od ekonomických reforem se celkově zlepšila ekonomická síla Číny a zlepšila se také životní úroveň čínských občanů. Čína se stala druhou ekonomikou světa, má nyní nejvíce obyvatel se středními příjmy na světě a je také největším spotřebitelským trhem. V následujících patnácti letech se očekává, že dovážené zboží překročí 30 bilionů amerických dolarů a dovážené služby překročí 10 bilionů amerických dolarů. Mimo EU je Čína největším obchodním partnerem České republiky. I přesto, že je bilaterální obchod nevyrovnaný, není tato nerovnováha záměrem Číny. Ve skutečnosti Čína aktivně přijímá opatření za účelem podpory expanze českého vývozu do Číny. Tři roky po sobě byla Česká republika pozvána na mezinárodní dovozní veletrh CIIE v Číně. V čele s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radkem Vondráčkem se česká delegace zúčastnila tohoto veletrhu, aby zvýšila popularitu českých značek v Číně. Mnoho čínských turistů doufá, že budou mít příležitost navštívit Českou republiku a odvézt si zážitek z jejího jedinečného kulturního dědictví.
 
Čína pokračuje v otevírání se světu. Prezident Si Ťin-pching mnohokrát zdůraznil, že „čínská brána“ se bude vůči světu čím dál více otevírat. Premiér Li Kche-čiang v letošní Zprávě o práci vlády zdůraznil, že Čína se ještě více otevře vůči reformám, rozvoji a inovacím. Země bude i nadále pracovat na optimalizaci obchodního prostředí. Home Credit je jediným zahraničním podnikem, který se zabývá mikrofinancováním v Číně a podařilo se mu získat již více než 50 milionů čínských zákazníků. Systémy pro řízení letového provozu od české společnosti ERA jsou využívány na mnoha letištích v Číně včetně největšího mezinárodního letiště Ta-sing, které bylo teprve dokončené. Tato spolupráce prokazuje vysokou důvěru Číny v české výrobky a služby. 
 
 
Čína usiluje o vzájemný prospěch a pozitivní výsledky na obou stranách. Pandemie nám ukázala, že lidstvo je společenství sdílející společný osud. Globálním výzvám nemůže nikdo čelit samostatně a nejmoudřejší volbou je spolupracovat ruku v ruce a vzájemně si pomáhat. Za posledních deset let tvořil příspěvek Číny globálnímu hospodářskému růstu 30 procent. Jsme přesvědčeni, že i v budoucnu budeme nadále vnášet nový impuls do mezinárodní hospodářské a obchodní spolupráce a globálního hospodářského rozvoje. Nyní za účelem obnovy výroby zavádíme účinná opatření, snažíme se zajistit dodávky globálně důležitých materiálů a jednáme s příslušnými zeměmi o otevření „expresních vstupů“ a „zelených vstupů“, které usnadní přepravu obchodního personálu a materiálů do Číny a maximalizuje se tak záruka stability a bezpečnosti globálního průmyslového řetězce. 
 

Anketa

Existuje v České republice rasová či národnostní diskriminace?

11%
89%
hlasovalo: 6928 lidí
 
Obě země musí upřednostňovat zájmy a potřeby svých lidí. Je to klíč k úspěšné spolupráci mezi Čínou a Českou republikou v boji proti pandemii. Naše budoucí spolupráce  závisí na tom, zda se podaří tento postoj zaměřený na lidi nadále udržovat. Z tohoto důvodu upřímně doufáme, že budou obě strany pokračovat ve strategickém partnerství, budou posilovat vzájemnou důvěru, hospodářskou a obchodní spolupráci a prohlubovat kulturní výměnu. Doufáme, že budou obě strany navzájem přistupovat s respektem k základním zájmům a obavám té druhé strany a že budou navzájem poskytovat spravedlivé a nediskriminační obchodní prostředí pro podniky, a tím pečovat o přátelství mezi oběma zeměmi, které tak bude vzkvétat a přinášet plody. Věříme, že je to v nejlepším zájmu obou národů a že tyto myšlenky budou jednoznačně přijaty a podpořeny národy obou zemí.  
 
Autorem textu je Zhang Jianmin, čínský velvyslanec v České republice
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …