Členka Pussy Riot: Česko se k běžencům chová jako ke zločincům

03.11.2015 21:34

Za "absurdní a xenofobní" označila členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová argumenty, jimiž česká vláda zdůvodňuje existenci detenčního zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku. Aljochinová dnes tábor navštívila a podmínky v něm označila za příšerné.

Členka Pussy Riot: Česko se k běžencům chová jako ke zločincům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata s Marijou Aljochinovou, členkou protestní skupiny Pussy Riot v Knihovně Václava Havla

Ruská aktivistka při pokusu o vstup do areálu detenčního tábora nejdřív narazila, protože u sebe neměla pas, pro který se musela vrátit. S pasem už problémy se vstupem nebyly. "Takový tábor by ale vůbec na českém území neměl existovat. Kromě psychické újmy si z něj uprchlíci nic neodnášejí," řekla Aljochinová ČTK po ukončení prohlídky.

Podmínky v táboře jsou podle Aljochinové příšerné

Sedmadvacetiletá aktivistka, která za skandální vystoupení Pussy Riot v moskevském kostele v roce 2012 strávila v ruském vězení 21 měsíců, se po osvobození systematicky věnuje poměrům ve vězeňství.

"Uprchlíci byli zadrženi, aniž by věděli, kde se nacházejí, kam je umístili. Veškeré informace dostávali v češtině, které nikdo z nich nerozumí," řekla Aljochinová. V táboře hovořila se somálskými uprchlíky, kteří z vlasti před válkou uprchli před půl rokem. Doufali prý, že se ven z tábora dostanou v září, ale jsou tam stále. "Je to nesprávné, je třeba je propustit," uvedla ruská aktivistka.

Podmínky v táboře jsou podle Aljochinové příšerné. "Nedovolují jim dýchat čerstvý vzduch, celý den sedí v uzavřené místnosti. Český stát se k nim chová jako ke zločincům, nevytváří jim prakticky žádné podmínky pro život a normální lidskou existenci. Ti lidé nejsou zločinci, opustili svou zemi ze strachu o život," konstatovala. "Práce s uprchlíky musí vypadat jinak," dodala.

Podmínky v detenčních zařízeních kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová

Argumenty, jimiž se zdůvodňuje existence tábora v Bělé-Jezové "a které používá i český ministr vnitra", jsou podle Aljochinové "absurdní a xenofobní". Uprchlíky podle ní nelze zadržovat v takových podmínkách, "nechce-li Česko politicky jít tím směrem, kterým se vydalo Rusko".

Podmínky v detenčních zařízeních kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, nelíbí se ani některým ministrům nebo neziskovým organizacím. Česko za přístup k uprchlíkům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva. Ministr vnitra Milan Chovanec kritiku přístupu k uprchlíkům v detenčních zařízeních dlouhodobě odmítá. "Musíme se bavit o tom, co je standard a co je nadstandard. My jsme přesvědčeni o tom, že plníme standard 21. století," uvedl v pondělí ministr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…