Co s tím? Další problém s uprchlíky: Politici debatují, veřejnost se bouří

12.09.2016 10:12

Masivní příliv uprchlíků ze zemí afrického kontinentu a Blízkého východu s sebou přináší celou řadu problémů. Jedním z nich je odlišný postoj k uzavírání sňatků nezletilých. V Německu rapidně narůstá počet sezdaných dětí. S obdobnou problematikou se potýkají také dánské úřady.

Co s tím? Další problém s uprchlíky: Politici debatují, veřejnost se bouří
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Podle údajů německého ministerstva vnitra od začátku migrační krize rapidně narostl počet sňatků nezletilých i dětí mladších čtrnácti let. Ve většině případů se jedná o uprchlíky ženského pohlaví, kteří přišli do Německa v loňském a letošním roce ze Sýrie, Afghánistánu nebo Iráku. Celkově úřady aktuálně evidují 1475 sňatků nezletilých, z nichž je dokonce 361 mladších čtrnácti let. V samotném Německu přitom mohou uzavírat sňatek osoby starší 18 let, ve výjimečných případech potom i o dva roky mladší.

Plných 1152 případů sezdaných nezletilých osob ze zmíněných 1475 tvoří dívky. Nejvyšší počet manželství, z nichž je jeden z dvojice mladší osmnácti let, byl uzavřen v Sýrii (664), dále v Afghánistánu (157) a v Iráku (100). Úřady po celé Evropě se potýkají s otázkou, jestli mají nezletilé dívky ponechávat společně s jejich staršími manžely, či jim v uprchlickém táboře zajistit oddělené prostory. Ministr spravedlnosti Heiko Mass se tento měsíc setká se svými protějšky ze všech spolkových zemí, aby se celou touto ožehavou záležitostí společně zabývali.

Celý text v angličtině je ZDE.

Konkrétní případ řešily v posledních dnech úřady v Aschaffenburgu, když odmítly uznat sňatek čtrnáctileté dívky a jejího o sedm let staršího bratrance, kteří do země uprchli ze Sýrie. Dvojice neměla možnost žít pohromadě a manžel se proti opatření úřadů odvolal, ale soud první instance v jeho prospěch nerozhodl. Když se ovšem odvolal ke krajskému soudu v Bamberku, tak uspěl. V rozsudku bylo řečeno, že by sňatek měl být posuzován podle práva země, kde byl uzavřen. Úřady v Aschaffenburgu se nicméně proti rozsudku odvolaly a celý případ jde k federálnímu soudu.

Zatímco politici v CSU, CDU či SPD se shodnou na tom, že by německé úřady neměly sňatky nezletilých osob uznávat, představitelé lidskoprávních neziskových organizací již tak striktní nejsou. „Je důležité vzít občas v úvahu výjimky. Obecný zákaz všech sňatků nezletilých osob z řad uprchlíků není v pořádku. Zdaleka ne všechny sňatky jsou totiž vynucené,“ cituje Deutsche Welle předsedu nevládní organizace Deutsche Kinderhilfe Rainera Beckera. Ostatně také některé úřady postupují benevolentně a v případě šestnáctiletých či sedmnáctiletých uprchlíků sňatky uznávají.

S obdobnými problémy se potýkají fakticky všechny evropské státy, kam proudí ve zvýšené míře uprchlíci z Blízkého východu. Například dánské úřady zpočátku nezletilý věk jednoho z páru tolerovaly, ale letos v únory se rozhodly přitvrdit. Pokud je muslimské manželce méně než osmnáct let, automaticky je od svého manžela oddělena a nesmí s ním v uprchlických táborech žít pohromadě. Jak ParlamentníListy.cz před více než půl rokem informovaly, dánskou veřejnost pobouřily výroky imáma Oussamy El-Saadiho z mešity v Aarhusu, který naopak tyto sňatky hájil s tím, že dívky jsou díky manželství v uprchlických táborech ve větším bezpečí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…