Čtenář se ptal Ransdorfa, co napáchal Sobotka. V noci přišla obsáhlá odpověď

09.02.2014 11:02

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf na svém profilu na ParlamentníchListech.cz zodpověděl dotaz čtenáře, kterých chyb se dopustil současný premiér Bohuslav Sobotka při sestavování vlády. V odpovědi vložené v sobotu po dvaadvacáté hodině europoslanec uvedl, že ta nejzákladnější chyba vznikla už v samotné koncepci volební kampaně ČSSD.

Čtenář se ptal Ransdorfa, co napáchal Sobotka. V noci přišla obsáhlá odpověď
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

Sociální demokraté v ní totiž podle Ransdorfa nepřinesli nic nového, pouze sliby, že zaručí dobře fungující stát. „Co to ale znamená dobře fungující stát? Pokud vím, i fašistický stát fungoval dobře,“ podotýká.

Volební výsledek podle jeho názoru odráží frustraci občanů z toho, jak fungovaly etablované politické strany. „Slabý volební výsledek zúžil Sobotkovi manévrovací prostor. Místo toho, aby se ve větší míře opřel o občany a komunikoval s veřejností, spolehl se na koaliční vyjednávání s vybranými partnery. Sobotka tak vědomě rezignoval na velkou část vlastního volebního programu, a to zejména v částech, které jsou spojeny s ochranou sociálního státu,“ kritizuje premiéra.

Otázka s odpovědí ZDE

Ústup od volebního programu je podle něj nejviditelnější v oblasti církevních restitucí. „Na tomto paskvilu, který prošel hlasem pravomocně odsouzeného poslance Pekárka, trvají lidovci a Sobotka jejich tlaku ustupuje. Vlažnost sociálních demokratů k otázce referenda o církevním majetku se ukázala i v tom, že Sobotka a Hašek (mezi kterými zase tak velký rozdíl nevidím) nepodpořili vrácení předlohy tohoto zákona k přepracování,“ zlobí se.

Sobotkův tým má jen málo kompetentních lidí

A nelíbí se mu ani skutečnost, že v čele vyjednávacího týmu o církevním majetku je senátorka Alena Gajdůšková, která podle jeho názoru patří do galerie neosobností. „Co může tato nepřipravená politička vyjednat? Sobotkův tým má jen málo skutečně kompetentních lidí. Mezi ně patří např. ministr průmyslu Jan Mládek nebo (aspoň si to myslím) ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Lidovecký ministr kultury Herman nebo místopředseda vlády Bělobrádek, pověřený řízením úseku vědy a výzkumu, jsou vyslovené experimenty,“ myslí si Ransdorf.

Jediná věc, která tak prý bude vládní sestavu stmelovat, je touha po kořisti a obava z nových voleb, na které nikdo z hlavních aktérů politické scény nemá peníze. „Současná vládní garnitura a její ustavení je důsledkem naprostého myšlenkového a hodnotového vyprázdnění české politiky. Herci se střídají, ale role zůstávají stejné,“ uzavírá europoslanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Tomio Okamura byl položen dotaz

Dobrý den, pane Okamuro,

je SPD ochotná ke spolupráci, příp. k vytvoření koalice s KSČM pro parlamentní volby v příštím roce? Děkuji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ta hanebná kampaň je trefná? Můžeme si za to sami? Jako Fico?“ Lipavský rozzuřil Bžocha

13:30 „Ta hanebná kampaň je trefná? Můžeme si za to sami? Jako Fico?“ Lipavský rozzuřil Bžocha

Hosty pořad první části Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli ministr zahraničí Jan Lipavs…