Děti rozené doma jsou zdravější. Zpackaný porod mám ale stále před očima, říká Königsmarková

19.05.2014 19:40

Hostem pondělního Interview ČT24 byla šéfka Unie porodních asistentek a zastánkyně domácích porodů Ivana Königsmarková. Právě v pondělí začíná týdenní festival Světového týdne respektu k porodu.

Děti rozené doma jsou zdravější. Zpackaný porod mám ale stále před očima, říká Königsmarková
Foto: Martin Kovář
Popisek: Operace

„Tradice začala ve Francii, u nás festival probíhá již devátým rokem. Jde o oslavu mateřství a rodičovství," přibližuje Königsmarková. Hlavním cílem je pak rodiče vzdělávat prostřednictvím různých seminářů. Sama Königsmarková má za sebou stáže v zahraničí, učila se i v Německu, které považuje za zemi hodnou následování. „Samozřejmě, že má každá země své plus či mínus. V Německu to ale chodí tak, že pokud je žena těhotná, tak ji doktor rovnou pošle k asistentce. Někdy má dokonce asistentky tři. Ty se pak o ni starají až do porodu tam, kde chce rodit. Buď v porodnici, nebo v porodním domě. Poté se stará asistentka o dítě i matku po dobu šesti týdnů, po celou dobu," říká.

Zatímco v zahraničí jsou porody doma normální, u nás se tomu Ministerstvo zdravotnictví a většina odborné zdravotnické veřejnosti brání. „Ale například v Holandsku rodí doma zhruba třicet procent žen," dodává Königsmarková. Podle ní se ženy, které se rozhodnou rodit doma, nenechají jednoduše přesvědčit. Mnohdy tak konají na vlastní pěst a ohrožují tak život nejenom dítěte, ale i svůj.

Překážky klade vláda

„Ženy, které chtějí doma rodit, tak doma rodí. Dnes je ta situace velmi nebezpečná. Ženy rodí doma bez pomoci, bez řádného odborného personálu," říká. „Jedině odborný personál hned pozná, když se něco děje jinak, a dokáže zakročit," dodává. Jejím snem jsou takzvané porodní domy, kde by mohly ženy rodit ve stejných podmínkách jako doma. Například v Německu je podle ní podobných domů přes sto. Překážky ale domácím porodům a porodním domům klade vláda, která vydává nesplnitelné vyhlášky.

„Dnes máme například vyhlášku o vybavení zařízení, kde se sice nemohou vést porody, ale vyhláška mu klade stejné podmínky jako porodnicím. To znamená i plně vybavený operační sál," dodává. „Porodní dům je jako být u někoho v jiném bytě, ne jako v nemocnici. Samozřejmě, že je dostupnost péče důležitá. Sami si nevystačíme, sami si vystačíme v momentě, kdy je všechno v pořádku," vysvětluje Königsmarková.

Děti rozené doma jsou v lepší kondici

Sama Königsmarková spoluzakládala v roce 1998 porodní Centrum aktivního porodu na Bulovce. Centrum bylo součástí porodního sálu, po čase ale porodní asistentky i ona musely odejít. „Fungovalo to vzdáleně jako v Německu či v Dánsku. Bohužel jsme tam byli jako vetřelci. Po dvou letech jsme odešly," říká. Nevydržely prý tlak ze strany ostatních doktorů a sester.

Co se týká domácích porodů, stojí si Königsmarková za svým - děti rozené doma jsou v lepší kondici. Jediné, co je podle ní potřeba zlepšit, je osvěta společnosti i samotných rodiček. „Náhlá rizika končí fatálně i v porodnici. Když vezmeme výzkumy, tak podle nich je porod, který je vedený doma zkušeným zdravotníkem, dostatečně bezpečný. Ženy mají méně zásahů a děti jsou v lepší kondici," uvádí.

Statistika domácích porodů neexistuje

Paradoxně se ale Königsmarková pohybuje v domnělých číslech a statistikách ze zahraničí. Nikdo v České republice totiž nevede statistiky domácích porodů. „Úmrtnost při domácích porodech u nás nikdo neví. Statistiky se vedou, ale jsou všude jiné. My jen víme, že se děti narodily mimo zdravotnické zařízení. Nikdo neví, jestli to byl kriminální porod, předčasný porod či asociální porod," vysvětluje současnou situaci Königsmarková.

Königsmarková byla v roce 2011 odsouzená k zákazu činnosti na pět let a skoro třímilionové pokutě za zkažený porod. Dítě, které pomáhala v domácích podmínkách přivádět na svět, po dvaceti měsících zemřelo. Ústavní soud ji nakonec minulý rok osvobodil. „Strašně mě mrzí, co se stalo. Porodnictví je radostná práce, ale někdy také není. To jsou věci, které se vám odehrávají před očima a budu na to myslet do konce smrti. To samé se mi stalo, když jsem pracovala například v porodnici u Apolináře, takové věci prostě k této profesi patří," dodává na závěr. Domácí porody ale hodlá propagovat i nadále.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…