Devadesát procent nezletilých migrantů je bez dozoru rodičů. A další statistiky, které vyděsí

16. 6. 2016 17:06

Dětský fond OSN (UNICEF) ve své včerejší zprávě konstatuje, že 90 % nezletilých migrantů, kteří v letošním roce dorazili přes Itálii na evropský kontinent, s sebou nemělo doprovod dospělého. Podle zjištění UNICEF se stávají dětští uprchlíci snadným terčem zneužívání a výhrůžek.

Devadesát procent nezletilých migrantů je bez dozoru rodičů. A další statistiky, které vyděsí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Podle UNICEF za prvních pět měsíců letošního roku zatím od břehů severní Afriky připlulo do Itálie asi sedm tisíc dětských migrantů, což představuje v porovnání se stejným obdobím loňského roku dvojnásobný nárůst. V aktuální zprávě se dále hovoří o mnoha nebezpečích a hrozbách, které zejména na dětské uprchlíky na jejich cestě za lepším životem čekají. Do pátého června letošního roku zahynulo v průběhu cesty přes Středozemní moře 2809 lidí, z nichž mnoho bylo v dětském věku.

Počet úmrtí za prvních pět měsíců ukazuje, že celkový počet obětí v letošním roce zcela určitě přesáhne počet zemřelých v loňském roce, kdy za dvanáct měsíců zahynulo 3770 migrantů. Dětští migranti si musí cestu předem odpracovat a čelí ze strany převaděčů krutému zacházení. „Při pokusu o útěk na nás stříleli. Když jsme přestali pracovat, začali nás pokaždé bít. Byli jsme v podstatě jejich otroci,“ říká šestnáctiletý Aimamo, který společně se svým dvojčetem pracoval na jedné libyjské farmě dva měsíce.

Celý text v angličtině je ZDE.

Jak Aimamo vypráví, tvrdě trestán byl i krátký odpočinek dětských otroků. On osobně byl dle svých slov několikrát zbit pouze za to, že si chtěl pět minut oddychnout od tvrdé dřiny. „Hned se po mně strážci hnali holí. Po skončení práce nás zamkli na zámek,“ říká Aimamo. Na mnoho dětských uprchlíků čeká vedle dřiny a bití na cestě do Evropy také sexuální zneužívání. „Podle italských sociálních pracovníků se stávají terčem sexuálního násilí chlapci i děvčata. V Libyi jsou znásilňováni i nuceni k prostituci,“ uvádí UNICEF.

Některá z děvčat, která dorazila k italským břehům, byla těhotná. K nechtěnému početí dítěte v drtivé většině případů došlo po znásilnění. Jak je dále ve zprávě UNICEF zmiňováno, přesné údaje počtu k prostituci donucených, proti jejich vůli zadržovaných či přímo zmizelých a zemřelých nezletilých migrantů nejsou známy. „Situace je skutečně zoufalá. Desítky tisíc dětí dále čelí nebezpečí a další stovky tisíc jsou připraveny riskovat vše. Naléhavě potřebujeme tyto děti před vykořisťováním a zneužíváním zachránit,“ říká zvláštní koordinátorka UNICEF pro migrační krizi Marie-Pierre Poirier.

Vzhledem k letnímu období mohou být nejnovější počty dětských migrantů podle UNICEF jen špičkou ledovce. „Dalších 235 000 jich čeká na cestu v Libyi. Každá země, ze které tyto děti odcházejí, má povinnost zavést systém jejich ochrany. Pro členské státy Evropské unie a další evropské státy představuje tato situace příležitost pro zavedení politických a legislativních reforem, které v konečném důsledku povedou k zajištění bezpečnosti dětí na jejich cestě do Evropy,“ uzavírá Poirier.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…