Diplomat: Jednání o Brexitu nesmí poškodit vztahy EU s Británií

15.06.2017 16:15

Jednání o odchodu Británie z Evropské unie je třeba vést tak, aby nepoškodilo vztahy obou stran. Vážné narušení vztahů by se mohlo přelít i do jiných oblastí a mohlo by negativně ovlivnit činnost Severoatlantické aliance, což není v zájmu žádné strany. Na mezinárodní konferenci Prague European Summit to dnes řekl český velvyslanec při EU Martin Povejšil. Upozornil přitom na to, že Británie i zbývající země Unie budou mít i po Brexitu shodné zájmy v bezpečnostní oblasti.

Diplomat: Jednání o Brexitu nesmí poškodit vztahy EU s Británií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Musíme myslet nejenom na cíl vyjednávání, ale i na samotný proces,“ řekl Povejšil. Očekává, že rozhovory budou složité, přesto by podle něj bylo velmi špatné, kdyby po jednání zůstaly mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou napětí a pocit nespravedlnosti. Mělo by to totiž dlouhodobý dopad i na běžné vztahy mezi kontinentální Evropou a Londýnem.

„Nesmíme zapomínat, že 22 zemí Evropské unie je i členem NATO. Neradi bychom viděli, kdyby se takové napětí přelilo i do Aliance a ovlivnilo její fungování,“ řekl Povejšil. Upozornil na to, že bezpečnostní a obranné zájmy Británie a EU jsou shodné a nezmění se to ani po Brexitu. Připomněl v této souvislosti britské ujištění, že Londýn chce s EU v bezpečnostních otázkách do budoucna nadále spolupracovat.

Také poradce Evropské komise pro otázky Brexitu Steffan De Rynck na konferenci varoval před vytvářením politického napětí při jednání o Brexitu. „Musíme stále mít na paměti, že cílem jednání je najít dohodu,“ uvedl. Obě strany podle něj mají zájem na tom, aby se co nejdříve podařilo rozhovory vypořádat, a překonat tak nejistotu ohledně budoucnosti, která od loňského referenda o vystoupení Británie z EU panuje.

Šéf britské obchodní komory v Bruselu Glenn Vaughan uvedl, že rozhovory o Brexitu musejí být vedeny tak, aby způsobily co nejmenší škody britské i evropské ekonomice, které se obě poslední desetiletí musely vyrovnávat s následky hospodářské krize. Zároveň upozornil na to, že pro britské firmy bude Brexit v každém případě znamenat ztráty, konečná podoba dohody určí, jak velké budou. Britské firmy podle něj stojí o zachování volného pohybu osob v co největší míře, protože potřebují zaměstnance z evropských zemí.

Christian Bluth z německé Bertelsmannovy nadace řekl, že podle propočtů této nadace bude mít britský odchod z EU z dlouhodobého hlediska největší ekonomický dopad na Irsko, následovat bude Británie. Brexit podle nadace silně zasáhne i Belgii a Nizozemsko, i když u těchto států bude dopad výrazně nižší než v případě obou ostrovních zemí.

Bluth také upozornil na to, že při jednáních o Brexitu patrně bude nutné uzavřít přechodnou dohodu o obchodních vztazích mezi Británií a EU. Neočekává totiž, že by se během dvouleté lhůty, která začala v březnu, podařilo zcela vyřešit všechny otázky vzájemného obchodu. „Nezapomínejme, že vyjednávání o smlouvě (o volném obchodu mezi EU a Kanadou) CETA zabralo sedm let,“ řekl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…