Doktor Macek radí Klausovi: Až to všechno krachne...

27.03.2013 10:51

Neúnavný glosátor politického dění, bývalý poslanec a místopředseda ODS Miroslav Macek se tentokrát vyjadřuje k plánu exprezidenta Václava Klause vytvořit panevropskou skupinu, která by hledala alternativy k dnešním integračním snahám Evropské unie. Klaus prý nemusí vymýšlet nic nového.

Doktor Macek radí Klausovi: Až to všechno krachne...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek s manželkou Petrou

Václav Klaus si podle Macka může práci ulehčit. Zakládat novou skupinu je prý zbytečné. "Nemusí nic vymýšlet: v době předmaastrichtské jsem byl členem skupiny evropských politiků (vedených tehdy vládnoucími anglickými konservativci), která nesla neoficiální název Euroskeptici a dávala a dala dohromady alternativní návrh, zvaný 'Europa á la card'," uvádí Macek.

Tento alternativní návrh spočíval v tom, že z rozsáhlého seznamu všech možných společných aktivit si každá země vybere ty, které pokládá pro sebe za výhodné a akceptuje je, pochopitelně s tím, že tu kterou může později kdykoliv opustit, přibližuje Macek.

"Stejně jako při výběru z restauračního menu: Vyberete si, co vám chutná a pokud zjistíte, že něco není dle vašeho gusta, příště si to nedáte," vysvětluje bývalý politik původ pojmenování projektu.

Projekt bude muset počkat

Dopadlo to prý ale nakonec porážkou pravice, vznikem Maastrichtu a pravidlem "vše, nebo nic".

"Levice opět zvítězila nad zdravým rozumem. Obávám se ovšem, že návrat k výše zmíněnému projektu bude možný až po totálním krachu systému maastrichtského," uzavírá Macek.

Co poznamenal dr. Macek:

Václav Klaus chce dát dohromady panevropskou skupinu, která by hledala alternativy k dnešním integračním snahám EU. Nemusí nic vymýšlet: V době předmaastrichtské jsem byl členem skupiny evropských politiků (vedených tehdy vládnoucími anglickými konservativci), která nesla neoficiální název Euroskeptici a dávala a dala dohromady alternativní návrh, zvaný „Europa á la card.“
Ten spočíval v tom, že z rozsáhlého seznamu všech možných společných aktivit si každá země vybere ty, které pokládá pro sebe za výhodné a akceptuje je, pochopitelně s tím, že tu kterou může později kdykoliv opustit. Stejně jako při výběru z restauračního menu: vyberete si, co Vám chutná a pokud zjistíte, že něco není dle vašeho gusta, příště si to nedáte. Proto ten název.
Jak to dopadlo, víte: Nejen ve Velké Britanii tehdy pravice prohrála a vznikl tedy Maastricht a pravidlo „vše, nebo nic“. Levice opět zvítězila nad zdravým rozumem. Obávám se ovšem, že návrat k výše zmíněnému projektu bude možný až po totálním krachu systému maastrichtského.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…