Dokumenty z NATO kritizují českou pozici k Sýrii. Dostal se k nim Bohumil Vostal z ČT a toto z toho vzniklo

28.04.2017 8:18

Zpravodaji České televize v Bruselu Bohumilu Vostalovi se do ruky dostaly depeše z NATO o Rusku a Sýrii. Měli bychom se prý mít na pozoru, protože pro Česko nevyznívají dvakrát pozitivně.

Dokumenty z NATO kritizují českou pozici k Sýrii. Dostal se k nim Bohumil Vostal z ČT a toto z toho vzniklo
Foto: archív autora
Popisek: US letecký útok Sýrie

Česká televize tvrdí, že je Aliance z Česka poněkud nesvá. Mohou za to informace ze Sýrie, které předává česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi. Její depeše prý až příliš souzní s názory syrského prezidenta Bašára Asada a jeho ruského kolegy Vladimira Putina. Ostatní členské státy NATO se však na konflikt v Sýrii dívají jinou optikou a před zprávami z Česka už se mají na pozoru.

„Unikátní informace zastupitelského úřadu Damašek a zpravodajská hodnocení konfliktu v Sýrii našimi službami se málokdy shodují s aliančními analýzami. Nezřídka jsou zcela odlišné, píše se v nešifrovaném telegramu z tohoto měsíce,“ píše server veřejnoprávní televize.

Celou zprávu naleznete ZDE.

„To je vskutku problém pro českou diplomacii, když má opačnou pozici vůči většině velkých členských zemí NATO. Jako například Francii, která je opravdu velmi nepřátelská vůči režimu Bašára Asada. Stejně tak Spojené království a do jisté míry i USA,“ myslí si bruselský dopisovatel francouzského listu Sud-Ouest a šéfredaktor obranného webu B2 Nicolas Gros-Verheyde.

Je třeba dodat, že NATO v konfliktu v Sýrii nepostupuje zcela jednotně. Česko si sice podle všeho vysloužilo kritiku, jenže se stačí podívat na rozpory mezi USA a Tureckem, aby se ukázalo, že mezi dalšími členskými státy Aliance to také pořádně jiskří. Zatímco Američané podporují kurdskou opozici bojující proti Islámskému státu a Asadovi, Turci Kurdy nešetří a přistupují k nim taktéž jako k teroristům.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale důrazně odmítá, že by se ostatní státy NATO dívaly na Česko skrz prsty. „Třeba naposledy, když jsem seděl s našimi zpravodajci kolem posledních událostí v Sýrii, tak zásadní porce toho, co mi dávali, byly alianční informace,“ oponuje ministr. 

„A mohu garantovat, že právě když naši zpravodajci dělají své závěry nebo nám podávají popis situace, tak tam alianční informace sehrávají zcela zásadní roli,“ pokračoval Zaorálek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…