Dolejš a Vystrčil se v ČT bavili o dění kolem Bradyho. Došlo ale i na Schapira

27.10.2016 22:41

Hosty dnešního vysílání Událostí, komentářů ČT24 byl poslanec KSČM Jiří Dolejš a senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil. Tématem bylo mimo jiné (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho. Hovořilo se však i o americkém velvyslanci Andrewovi Schapirovi.

Dolejš a Vystrčil se v ČT bavili o dění kolem Bradyho. Došlo ale i na Schapira
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

"Já jsem mezi kolegy nebyl, ale znám usnesení poslaneckého klubu, které doporučilo vyvarovat se jakýchkoli akcí, které by alternovaly státní oslavy. Zřejmě někteří kolegové měli obavy, že se z toho stane kampaň proti prezidentu Miloši Zemanovi," zdůvodnil neúčast komunistů na předávání ocenění Jiřímu Bradymu poslanec KSČM Dolejš. "To se však nedalo vědět dopředu, neboť ta atmosféra je hodně eskalovaná," dodal Dolejš. "Nebral bych to tak, že bychom nechtěli ocenit muže, který prošel nacistickými koncentračními tábory," uzavřel.

"ODS je strana, která je občanská a demokratická, a pokud se někdo chová nedemokraticky, tak si myslím, že každá taková strana se musí ozvat," zmínil Vystrčil, proč se nyní strana ozývá proti Miloši Zemanovi. "Pokud se někomu nelíbí, že se svobodný člověk sejde s dalajlamou, tak si myslím, že to není správné. V demokratickém právním státě nemají žádná omezení existovat," pokračoval. Podle něj si Brady vyznamenání zaslouží. 

Pokud se ministr sejde s osobností, která přijela do České republiky, tak je to podle Vystrčila v právním demokratickém státě normální věc, která by neměla někomu vadit. "Pokud pak čtyři ústavní činitelé vydají prohlášení, prijde mi to až servilní," zmínil s tím, že dalajlama je držitelem Nobelovy ceny za mír. 

Miloš Vystrčil

  • ODS
  • PROFIL NENÍ POUŽÍVÁN.Případné dotazy na kontakty v Detailech
  • předseda Senátu

"Pokud jde o přítomnost dalajlamy, tak tam by žádné obecné omezení nemělo platit. Ústavní činitelé jsou ale nositelé určité ústavní odpovědnosti. Sejít se soukromě s dalajlamou - žádný problém," podotkl k setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a dalajlamy Dolejš. "Pokud Čína potřebovala ujistit, mohla se toho dočkat jiným způsobem," domnívá se. 

Následně se oba muži vyjádřili k loňskému "konfliktu" mezi prezidentem Milošem Zemanem a velvyslancem Andrewem Schapirem. "To, jestli prezident pojede do Moskvy, nebo do Tokia, to je naše vnitřní záležitost," podotkl k celému konfliktu Dolejš. "Myslím si, že žádná diplomacie by neměla mluvit do vnitřních otázek naší země. Ani čínské, ani americké, ani ruské velvyslanectví by nemělo hovořit do našich záležitostí," dodal.

"Čína je velmoc. My nejsme velmoc. Je to dáno, mimo jiného, i počtem obyvatel. Naší šancí je, že budeme součástí nějakého společenství, což je například Evropská unie, a jednak samozřejmě NATO," řekl Vystrčil s poukazem na to, abychom se nedostali do područenství. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…