Drsné zprávy z Prahy: Pokoje nejsou, pacienti leží na chodbě. Náměstek měl na ČRo hodně co vysvětlovat

17.01.2019 18:57

Moderátorka Marie Bastlová přivítala ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Ten popsal, jak je možné, že nemocnice v hlavním městě ukládá pacienty na improvizovaná lehátka na chodbách. Prymula popsal, kde je problém, a nabídl některá řešení – např. zvýšení finanční spoluúčasti pacientů nebo restrukturalizaci sítě nemocnic.

Drsné zprávy z Prahy: Pokoje nejsou, pacienti leží na chodbě. Náměstek měl na ČRo hodně co vysvětlovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokoje na lůžkových oddělení jsou přeplněny

„V tuto chvíli bohužel dochází k situaci, která se ne tak úplně dala předpokládat. V některých nemocnicích dochází k zavírání oddělení a ti pacienti jsou směrováni do centra, což znamená do Prahy,“ vysvětloval náměstek, jak je možné, že občas pacienti leží na lůžkách na chodbách nemocnic. „Tato situace nás pálí a na zítra svoláváme schůzku, abychom si vyjasnili, jak tuto situaci řešit,“ doplnil host.

Anketa

Zvažujete, že budete volit Jaromíra Soukupa?

65%
hlasovalo: 24812 lidí

„Ten problém je veliký. Co do urgentnosti tohoto stavu je Bulovka asi v největších problémech,“ pokračoval v popisu situace Prymula. Pomoct může zvyšování platů doktorům a sestrám, kteří se pak mohou postarat o více pacientů. „A teď už jsme v situaci, kdy si mladí lékaři začínají stěžovat, že mají méně peněz než sestry,“ doplnil ještě Prymula.

Náš problém tkví prý i v tom, že pacienti jsou v českých nemocnicích hospitalizováni příliš dlouho, a s tím je třeba něco udělat. „Je třeba zkracovat dobu hospitalizace a tady pak logicky dochází k tomu, že se počty lůžek budou snižovat,“ prohlásil náměstek. Na tyto problémy jsme si zadělali asi tak před 20 lety, tedy za vlády dnešního prezidenta Miloše Zemana, kdy se podcenil problém stárnutí lékařů i sester. A teď na to doplácíme.

Jestliže tuto situaci musíme dnes urgentně řešit, jednu z cest představuje restrukturalizace sítě nemocnic. Politicky to není populární, ale bude to nutné. Velký nedostatek máme prý především mezi dětskými psychology. Děti, které čekají na vyšetření u psychologa, musejí někdy čekat i půl roku, což je nepřijatelné. Jenže dostat nějakého doktora třeba do Aše je dnes zásadní problém. Ale ne kvůli penězům. „Ti lékaři říkají, že ve větších městech mají kulturní vyžití, zatímco v té Aši jsou odříznutí od světa,“ popsal Prymula.

Dalším řešením je zvýšit spoluúčast pacientů. Ti, kteří mají rýmu, si mohou léky uhradit sami, aby pomohli lidem, kteří jsou opravdu hodně nemocní a kteří pro své přežití potřebují opravdu hodně drahé léky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…