EU tlačí na Česko: Splňte dané podmínky, nebo nedostanete ani euro

04.01.2014 12:50

Evropská unie tlačí na Česko, aby splnilo 270 předběžných podmínek. Lidové noviny píší, že pokud tak Česko neudělá, nezíská ani euro z nového bruselského rozpočtu na léta 2014 až 2020. Jde celkem o 564 miliard korun. Evropská komise bude rozhodovat, co je dostatečné a co ne. Na základě svého rozhodnutí teprve s Prahou podepíše dohodu o partnerství. Bez ní zůstanou peníze v Bruselu.

EU tlačí na Česko: Splňte dané podmínky, nebo nedostanete ani euro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Lidové noviny ve svém článku vycházejí z analýzy Ministerstva pro místní rozvoj. Dokument z podzimu roku 2013 popisuje šest klíčových problémů. Pokud je Česko nevyřeší, nezíská žádné z prostředků, tedy z 564 miliard korun pro strukturální fondy.

Co tedy Brusel požaduje? „Určili jsme šest nejkritičtějších oblastí. Evropská komise naše obavy naposledy potvrdila na jednání loni v prosinci,“ řekl LN Daniel Braun, první náměstek ministra, který má strukturální fondy na starosti.

„Komise zmiňovala, že za nejkritičtější považuje chybějící služební zákon a posuzování dopadů na životní prostředí. Nesplnění předběžných podmínek může ohrozit schválení dohody o partnerství a tím i spuštění operačních programů,“ cituje deník Brauna s tím, že prý může trvat i roky, než Česko dokáže oněch šest bodů splnit. Česku například také chybí regulátor v oblasti vodohospodářství či vyšší energetická účinnost. Zlepšit musíme situaci v termínech při rozhodování antimonopolního úřadu nebo zjednodušit podmínky pro zakládání firem.

EK bude posuzovat, jak Česko odstraňuje nedostatky

Podmínek je skutečně hodně a bez jejich splnění Česko nedostane ani euro. Praha ještě nemá s EK dojednanou dohodu o partnerství. Ta definuje, za jakých podmínek a na jaké účely budou stamiliardy využity. A bez plnění takzvaných předběžných podmínek je její sjednání ohroženo, informují LN. „Bude na dalším jednání, co konkrétně plnění předběžných podmínek znamená, které kroky bude EK považovat za dostatečné a které ne,“ upozorňuje Braun z MMR.

Praha má prý sice čas zpracovat požadované změny do roku 2016, ale v tomto přechodném období bude Evropská komise požadovat plnění akčního plánu pro odstranění stovek nedodělků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…