Ekonom, kterého vyhodil Prymula, promluvil na akci chvilek: Vládnutí dosáhlo takové úrovně, že i vědci musejí vyjádřit názor

16.11.2020 19:09

On-line demonstraci Milionu chvilek pozdravil také Daniel Münich. Ekonom, který na jaře radil krizovému štábu a do veřejného povědomí se zapsal tím, že jej Roman Prymula vykázal z jeho jednání, byl podle chvilkařů tím, který už na jaře předpovídal, jak to dopadne.

Ekonom, kterého vyhodil Prymula, promluvil na akci chvilek: Vládnutí dosáhlo takové úrovně, že i vědci musejí vyjádřit názor
Foto: Screen Facebook
Popisek: Ekonom Daniel Munich

Daniel Münich vystupoval na jaře ve vládním epidemiologickém týmu jako poradce pro ekonomiku. Kromě toho ale řadu výstupů skupiny kritizoval na Facebooku i v médiích, a v souvislosti s tím byl z jednoho z jednání vyhozen Romanem Prymulou, tehdy náměstkem ministra zdravotnictví, který jednání řídil. „Ano, je to pravda. Laboratorní skupina se snaží řešit veškeré otázky související s laboratorní diagnostikou koronaviru. Pan Münich pouze všechny masmediálně dehonestuje,“ uvedl k tomu tehdy Prymula.

Nyní Münich vystoupil na online demonstraci Milionu chvilek pro demokracii. A hned na úvod uvedl za skupinu ekonomů: „Už v květnu a v červnu jsme vládu varovali, že přijde druhá vlna a že je třeba připravit zemi. Nebylo nám nasloucháno ani v této oblasti, ani v těch dalších, čistě ekonomických, daňových a tak dále.“

Sám se prý snaží na demonstracích nevystupovat, protože se považuje za vědce, který by měl bádat, ale „vládnutí v zemi dosáhlo takové úrovně, že i vědci musejí vyjádřit svůj názor“, myslí si.

Covid podle něj odhalil neschopnost české vlády a fakt, že funguje jen přes marketingová hesla. A také to, že premiérův systém řízení země přes esemesky nefunguje. „Covid si nedá říct, toho žádné marketingové slogany nezastaví,“ vysvětloval.

Česká ekonomika je podle Münicha ve „starých dobách“ a sedm let vlády ANO a ČSSD s tím nic neudělalo. Jsme pozadu například v digitalizaci, chybí nám důchodová reforma. Daňová reforma spočívá pouze ve „zflikovaném“ zákoně o zrušení superhrubé mzdy. Nemáme zákon o sociálním bydlení. „Stavební zákon je paskvil, i když víme, že stavební řízení je u nás dlouhé jako v Africe,“ pokračoval

„Evropa nám utíká,“ shrnul Münich svůj zdrcující výčet, připomínající slavný projev Miloše Zemana z listopadu 1989.

Po vládách podle něj musíme chtít, aby vládly řádně a dodržovaly pravidla. Musejí spolupracovat s vědeckou komunitou a naslouchat jí, ne ji zadupávat do země.

Münich věří, že za rok po volbách nastoupíme „cestu kupředu, k modernizaci České republiky“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…