Emir Kusturica po demolici Emmy Smetana pokračoval v Lidovkách: Havel uvěřil, že bombami lze dosáhnout demokracie. Zato Zeman – to je představitel zdravého křídla národa

01.04.2017 9:10

Srbský režisér Emir Kusturica se znovu přihlásil o slovo. Po rozhovoru pro DVTV s Emmou Smetana tentokrát promluvil o Miloši Zemanovi i o Václavu Havlovi, kterému prý bůh možná odpustil, a znovu pořádně vynadal Američanům. Ruský prezident Vladimir Putin se naproti tomu dočkal jen a pouze slov chvály.

Emir Kusturica po demolici Emmy Smetana pokračoval v Lidovkách: Havel uvěřil, že bombami lze dosáhnout demokracie. Zato Zeman – to je představitel zdravého křídla národa
Foto: Radim Panenka
Popisek: Česká a Srbská vlajka

Když srbský režisér Emir Kusturica odpovídal v rozhovoru pro Lidové noviny na otázku, jaký je vlastně Vladimir Putin člověk, prohlásil, že je to báječný muž.  

„Báječný. Příjemný, inteligentní. To, co je mu připisováno, jsou ve skutečnosti stereotypy Západu vůči Rusku. Nejsou to přitom ruští vojáci, kdo je dnes na amerických hranicích, ale američtí vojáci na těch ruských. Američanům by vyhovovalo, aby se do procesu globalizace nikdo nemíchal a nezpochybňoval, co dělají. Tak jako třeba odtržení Kosova od Srbska, které se odehrálo fyzicky a bombardováním,“ spustil slavný režisér.

ROZHOVOR EMIRA KOSTURICI S EMMOU SMETANA, PŘI KTERÉM ZNECHUCENÝ REŽISÉR MÁLEM ODEŠEL  ZE STUDIA

Kdyby byl prezidentem Ruska v roce 1999 Vladimir Putin, prý by se mezinárodní situace vyvíjela jinak. Za Jelcina se Američané Rusku smáli, za Putina už se nesmějí.

Zeman reprezentuje to dobré v českém národě

Bombardování Srbska je něco, co Kusturica velmi zazlívá i prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi.

„Václav Havel je člověk dvojí biografie. Ta jedna je vzrušující. Je to biografie člověka, který byl úspěšným spisovatelem a dramatikem. A jakkoliv si myslím, že v tom vynikal, jako o státníkovi to o něm nemohu říct. Každý z nás má právo na svoje osobní klamy. On uvěřil, že lze bombami dosáhnout demokracie. A to je kardinální chyba. Bůh mu to sice asi odpustí, ale to, že blahosklonně dovolil, aby se odsud bombardovalo Srbsko, je přesně ten typ chyby, které se intelektuálové nejčastěji dopouštějí: nekontrolují stoprocentně situaci a věří Západu,“ kroutil hlavou umělec.

Naproti tomu současný prezident Miloš Zeman podle Kusturici reprezentuje to dobré křídlo českého národa. To křídlo, které se naučilo bránit vlastnímu osudu humorem, jaký známe třeba ze Švejka. Kusturica v Praze za komunismu studoval a naučil se číst česky, takže podle vlastních slov ví, o čem mluví.

„Ono Haškovo ‚Člověk chtěl být gigantem – a je hovno‘ se mi strašně líbilo. Je to takové lidové konstatování, které je mnohem silnější, než si vůbec myslíme. A Hašek žije v českém národu mnohem hlouběji, než by si někdo možná myslel. Je to kvůli tomu, že český národ, stejně jako Srbové, nemá silnou vlastní elitu, na rozdíl třeba od Poláků. A nahrazuje si to takovouto lidovostí.  Když se dívám na vašeho prezidenta Zemana, myslím, že je to představitel přesně toho křídla národa, které se odvíjí právě z Haška – toho zdravého křídla národa,“ je přesvědčen režisér.

Evropská veřejnost zapomíná, co Američané dělají

V rozhovoru kritizoval Američany opakovaně. Podle režiséra by si měli uvědomit, že nejsou pány celého světa, ale jen jedním ze světových hráčů.

„Američané nechtějí pochopit, že existuje také někdo další, kdo si může vyskládat všechny svoje zbraně a v případě Blízkého východu nebo Sýrie jednat tak jako oni. Bohužel evropská veřejnost si už nevzpomíná, že Rusové byli ti, kdo nikdy nespolupracovali s teroristy. Na rozdíl od administrativy Hillary Clintonové, jak se ukázalo na WikiLeaks. To je doslova celý kruh nákupů a prodejů zbraní, který její administrativu prakticky spojuje s al-Káidou a jejími odnožemi. Síla vší té globalizace odkrývá i mnohé pravdy, včetně té, že administrativa Clintonové, respektive Baracka Obamy, byla úzce svázána s angažmá na Blízkém východě, že právě oni prakticky financovali ty, kdo jsou dnes považováni za teroristy, což nemůžeme říct o Rusech. Ruská armáda přišla do Sýrie na žádost Asada,“ pokračoval v kanonádě.

Stejně tak by si měli uvědomit, že celý svět nestojí o jejich koncept lidských práv. Ti, kteří o něj stojí, nechť si ho zavedou, ale importovat tento koncept na Blízký nebo Dálný východ k ničemu nepovede, je přesvědčen režisér. Tenhle přístup se možná za Donalda Trumpa změní, ale Kusturica je v této souvislosti poměrně skeptický. V kostce řečeno, Trump se bude muset doma potýkat s odporem, který mu ubere síly na řešení řady problémů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…