Etanol nebo metanol? Doma to nezjistíte, vysvětluje chemička

12.09.2012 21:52

Podle Ireny Kolouchové z Ústavu biotechnologie VŠCHT se doma nedá zjistit, zdali se v lihovině nachází etanol nebo metanol. Dokonce se nedá ani pořádně zjistit, zda v kapalině vůbec metanol je. Lidé se tak musí částečně orientovat aspoň podle etikety.

Etanol nebo metanol? Doma to nezjistíte, vysvětluje chemička
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alkohol, ilustrační foto

Může si člověk doma zjistit, zda se v lihovině nachází metanol? Podle Ireny Kolouchové to možné není. Dá se ale orientovat podle etikety. „Pokud je lihovina vyrobena z velejemného lihu, tam je obsah metanolu velice nízký,“ popisovala v Hyde Parku na ČT. „U destilátů a ovocných destilátů je ale výskyt vyšší,“ dodala.

Člověk se pak to, zda je nápoj vyroben z velejemného lihu, může dozvědět z etikety. „Pro každou lihovinu existuje legislativou daná receptura, z čeho se to může vyrábět,“ doplnila. Jenže když jde o nelegální alkohol vypálený načerno, na takové regule se často nehledí.

Případ, kdy bylo metanolem již otráveno minimálně 16 lidí, ale s popisem Kolouchové tolik nesouvisí. Podle prezidenta výrobců a dovozců lihovin Petra Pavlíka v tomto případě nešlo o samovolně vzniklý metanol, ale spíše někdo etanol a metanol zaměnil.

Uvedl možný příklad. Látka se dováží ze zahraničí, kde byly třeba dva sudy zaměněny. Na nádobách totiž nebývají nějaké nálepky s názvem. V České republice v nelegální výrobně byl metanol vypálen a následně distribuován, aniž by na to někdo přišel, jelikož jde o alkohol vyrobený načerno.

„Kontrol u výrobců je dost, naráží se ale na nedostatky v legislativě,“ míní Kolouchová. Podle ní totiž i kdyby celní správa věděla o nějaké nelegální palenici, stejně by nemohla dovnitř. „Oni vlastně nemůžou nic dělat,“ dodala.

Pavlík zase vidí problém i v šestilitrových baleních alkoholu. „I bez této kauzy by bylo nasnadě šestilitrová balení zrušit,“ uvedl. Ono sehnat šest lahví a šest kolků je pro nelegální paliče složitější. „Argument, že to někoho poškodí, je naprosto špatný,“ dodal. Takto velká balení totiž tvoří na trhu asi půl procenta a ani malí výrobci alkoholu si je příliš nepochvalují, byť po nich dříve volali.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…