Eurovolby v Německu vyhrály vládní strany, jedno křeslo získá NDP

26.05.2014 8:21

Volby do Evropského parlamentu v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové před svým koaličním partnerem, sociální demokracií (SPD). Volební účast dosáhla 48,1 procenta, uvedl v noci na dnešek centrální volební úřad. Zveřejněné výsledky tak potvrdily předchozí odhady. Podle volebního modelu televize ARD vyšle do Evropského parlamentu jednoho zástupce také krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD).

Eurovolby v Německu vyhrály vládní strany, jedno křeslo získá NDP
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck

Letošní evropské volby znamenaly v Německu změnu trendu ve vývoji volební účasti, když po mnoha letech začala růst. Hlasovat přišlo o tři miliony Němců více než v roce 2009 a volební účast se tak zvýšila téměř o pět procentních bodů na 48,1 procenta.

Zda se stal šéf sudetských Němců europoslancem, je nejasné

Po sečtení všech volebních okrsků získali konzervativci 35,3 procenta a v Evropském parlamentu je bude zastupovat 34 poslanců. Pro stranu to je nejhorší výsledek v historii evropských voleb, proti předchozímu volebnímu období ztratila osm mandátů. Mimořádný propad zaznamenala především bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která v nejlidnatější spolkové zemi přišla o šestinu svých voličů. Kvůli tomu je zatím nejasné, zda svůj poslanecký mandát obhájil šéf sudetských Němců Bernd Posselt.

SPD, jejímž volebním lídrem byl kandidát evropských socialistů na předsedu Evropské komise Martin Schulz, získala 27,3 procenta a vyšle do Štrasburku a Bruselu 27 zástupců, o čtyři více než dosud. Podle analytiků přispělo k posílení socialistů i nasazení Schulze do boje o pozici šéfa komise. Téměř třetina voličů SPD v průzkumech uvedla, že se pro stranu rozhodla právě kvůli Schulzovi.

Na třetím místě skončili Zelení se ziskem 10,7 procenta a s 11 europoslanci. Postkomunistická Levice získala 7,4 procenta hlasů a v Evropském parlamentu bude mít sedm zástupců. Stejný počet europoslanců si připsala také euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), pro kterou zisk sedmi procent hlasů zhruba rok po založení strany znamená výrazný úspěch. V sestupném trendu pokračuje liberální Svobodná demokratická strana (FDP), kterou volilo 3,4 procenta Němců a která bude mít v Evropském parlamentu tři zástupce.

Do europarlamentu se díky ÚS dostaly i okrajové strany, včetně recesistů

Vzhledem k tomu, že německý ústavní soud zrušil spodní práh pro vstup do Evropského parlamentu, vyšle do Štrasburku a Bruselu své zástupce také řada okrajových stran. Podle volebního modelu ARD budou mít po jednom poslanci hnutí Svobodní voliči, Německá pirátská strana, Strana ochránců zvířat, NDP, Strana pro rodinu, Ekologická demokratická strana a také recesistické sdružení jménem Strana.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…