Evropa je na Rusko moc měkká, tvrdil expert v ČT. To se prý nikdy nevyplatilo

06.03.2014 22:46

Postup EU vůči Rusku v souvislosti s krymskou krizí je příliš měkký. Ruský prezident Vladimir Putin si je navíc dobře vědom toho, že EU s Ruskem hojně ekonomicky spolupracuje. Postup na Krymu se ale v určitém okamžiku může obrátit právě proti Ruské federaci, pokud si některý z národů federace usmyslí, že se chce osamostatnit. Minulost navíc ukazuje, že se příliš měkký postup v Evropě v mezinárodní politice příliš nevyplatil.

Evropa je na Rusko moc měkká, tvrdil expert v ČT. To se prý nikdy nevyplatilo
Foto: archiv red, tan
Popisek: Masové protesty na Ukrajině

Ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize se znovu řešila situace na ukrajinském Krymu. Tentokrát o ní hovořili odborník na mezinárodní právo z Ústavu státu a práva AV ČR Vladimír Balaš a politolog Metropolitní univerzity Bořivoj Hnízdo.

Rusko porušilo Chartu OSN  a další mezinárodní smlouvy

Balaš má za to, že dnešní rozhodnutí autonomního krymského parlamentu má svá úskalí vzhledem k tomu, že tento parlament nemá podle ukrajinské ústavy právo toto rozhodnutí učinit. Další problém nastává v rovině mezinárodního práva. I Rusko se totiž smluvně zavázalo, že bude respektovat celistvost Ukrajiny. Takže je otázka, zda Ruská federace neporuší mezinárodní právo, pokud Krym příjme do své náruče.

Nabízí se ale další otázka. Říkali snad politici na Krymu, že hodlají odhlasovat odtržení daného území od Ukrajiny? Pokud ne, je dnes diskutabilní, zda tak mohou učinit. „Takové rozhodnutí nemá být činěno pod hlavněmi tanků," zdůraznil Balaš. „Nepochybně byla porušena charta OSN a dvě mezinárodní smlouvy. Existuje i podezření, že se Rusové dopustili agrese na základě usnesení, které bylo přijato Valným shromážděním OSN v roce 1974, dokonce na popud tehdejšího SSSR," podotýká dále expert.

Opakovaně zdůraznil, že Rusko hraje nebezpečnou hru, když zpochybňuje status quo. Poukázal dále na to, že v Rusku žije řada národů, které by se mohly chtít osamostatnit od Ruské federace po vzoru krymského parlamentu.

Putin cítí, že má vůči EU navrch

Bořivoj Hnízdo následně poukázal na to, jak se liší postoj USA a EU vůči Rusku. Zatímco Spojené státy začínají chřestit zbraněmi, posílají např. stíhačky do Polska na cvičení, rezoluce EU je velmi, ale opravdu velmi měkká.

„Ukazuje se, že měkká politika bývá většinou neúspěšná. Víme například, co způsobila politika appeasement," poznamenal Hnízdo. „Vůči Rusku se mně zatím zdá, že ten postup je velmi měkký a navíc o den, o dva zpožděný za událostmi,“ pokračoval odborník. Putin si je ale vědom toho, že EU svazuje její propojení s Ruskem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…