Evropa se bez Američanů prostě neobejde, zní z Británie. Spolu s vysvětlením, jak to bylo s postupem vůči Řecku

20.07.2015 11:22

Evropa vždycky bude potřebovat Ameriku, k nápravě svých selhání, píše server BritskéListy.cz v překladu textu Neala Aschersona ze serveru The Guardian.

Evropa se bez Američanů prostě neobejde, zní z Británie. Spolu s vysvětlením, jak to bylo s postupem vůči Řecku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Podle Aschersona postoj německé kancléřky a ministra financí Wolfganga Schäubleho v otázce Řecka proměnil problém zadluženosti eurozóny v osudový moment celého kontinentu. Oba podle něj předstírají, že si nevšimli, že Německem navržené podmínky záchranného balíčku jsou nesplnitelné.

„Když bylo světu minulé pondělí prozrazeno memorandum Mezinárodního měnového fondu, pro Evropu začal zvonit velký zvon. Nebyl to pohřební zvon, spíš školní zvonec. Vyzýval národy Evropy, aby na okamžik umlkly a dověděly se, co dokáží a co nedokáží dělat společně. Nikdo nepochybuje, že za prozrazením dokumentu MMF stály Spojené státy – a možná dokonce i to prozrazení zaranžovaly. A nikdo nepochybuje, že vedoucí politikové z eurozóny četli memorandum MMF, z něhož vyplývá, že požadavky, které se chystali vnutit Řecku, řeckou dluhovou krizi jen zhorší. Oni je však přesto Řecku vnutili. Evropo, jde do tuhého!“ konstatuje Ascherson.

Původní text ZDE.

Podle něj jde o druhé bolestivé poučení ohledně neschopnosti Evropy. První přišlo v roce 1991 s válkami v Jugoslávii, které skončilo v Srebrenici. „Anebo, přesněji, když konečně Američané museli poslat válečná letadla proti bosenským Srbům,“ píše.

Zároveň konstatuje, že Evropa nikdy nebude umět používat vojenskou či politickou moc. „Má-li být armáda k něčemu, musí mít politické velení schopné činit rychlá, jednoznačná rozhodnutí. Evropa to nedělá a nikdy dělat nebude. Totéž lze říci o společné evropské bezpečnostní a zahraniční politice. Její německá zkratka je GASP, ‚zajíknout se‘, což je přesná charakteristika pomalé, chaotické reakce EU na krizi na Ukrajině. Pokud bude Evropská unie existovat v nynější formě, její ochrana bude plně záviset na americké vojenské moci,“ podotýká a doplňuje, že Evropská unie neumí vyřešit ani vážný hospodářský problém.

„Zde znovu se Spojené státy (stojící za MMF) neochotně připravují odstranit spoušť, kterou vytvořila Evropská unie a eurozóna. Merkelová se pokusila ‚jednat chytře‘ a začlenit MMF do ‚dohody‘ o Řecku z minulého víkendu. To dopadlo špatně. MMF tu ‚dohodu‘ vyplivl,“ uvedl. 

Podle Aschersona vzniká pro Evropu smrtelné nebezpečí – že sociálně demokratické a levostředové veřejné mínění se začne vracet k podezření našich dědečků: „Je to jen kapitalistické spiknutí, pravicová aliance velkého byznysu proti obyčejným lidem.“

I přes tato jeho varování Evropská unie dle něj přežije – jako konfederace států, ne jako superstát. „Některé tyto státy sloučí více své suverenity, pokud to posílí jejich vlastní autoritu. Společná měna přežije – ale jen v zóně podobných ekonomik, které mohou utvořit jednotný daňový systém,“ uzavřel s tím, že EU bude krásná, ale zranitelná – a bude potřebovat amerického žraloka, aby odháněl predátory.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…