Evropská unie sice řeší uprchlickou krizi, nestíhá ale vlastní deadliny

18.11.2015 17:26

Evropské národy tak dlouho řešily a rozhodovaly se, až propásly vlastní deadline. Podle údajů Evropské komise totiž prošvihly původní plán stanovení styčných důstojníků pro přemisťování uprchlíků. Pokud to takhle půjde dál, bude celá akce trvat místo původně plánovaných dvou let celkem 166 let. Vypočetl The Guardian.

Evropská unie sice řeší uprchlickou krizi, nestíhá ale vlastní deadliny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Závěry Evropské rady z 9. listopadu připomněly, že se členské státy Evropské unie zavázaly k vyslání styčných důstojníků pro relokační snahy do Itálie a Řecka. Ti měli být na místě již 16. listopadu, alespoň tedy podle původních plánů.

Den po deadlinu však vyšlo najevo zjištění, že 11 zemí neposlalo nikoho, z nich šest, Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Lotyšško, Slovensko a Česká republika, dokonce ani žádného zástupce nestanovily.

Podle posledních údajů je jasné, že členské státy EU neplní ani to, na čem se dohodly měsíc zpátky. Z původně plánovaných počtů 374 odborníků je po deadlinu k dispozici pouze 177, podobně jsou na tom zástupci pohraniční stráže. Z plánovaných 775 je k dispozici pouze 392.

„Tempo přemisťování uprchlíků z nejvíce stižených zemí – jako je Řecko či Itálie – zůstává pomalé. Pouze 128 uprchlíků z Itálie a 30 z Řecka bylo dosud přesídleno.“

Celý text zde

Následuje velmi jednoduchý popisný graf, ve kterém jsou znázorněny sliby, plány a realita. Země EU se zavázaly přesídlit celkem 160 000 uprchlíků. V současnosti na ně mají celkem 3216 míst a zvládly přesídlit dohromady 158 lidí.

Celý proces, na kterém se země shodly již v září, by měl trvat celkem dva roky. V současnosti však nejen že není dostatek lidí, není ani dostatek slíbených peněz. Původně slíbená částka 5,6 miliard eur, která měla putovat na pomoc UNHCR, potřebuje do celého součtu ještě 2,2 miliardy.

K tomu je třeba přičíst, že nefunguje solidarita mezi jednotlivými členskými zeměmi. Prosby Srbska, Chorvatska a Slovinska zatím zůstávají bez odezvy a země se tak propadají do chaosu, tamní uprchlíci nemají co jíst a pít.

A uprchlíci zatím stále proudí do Evropy a jejich počet se nijak nezmenšuje. Podle posledních výpočtů letos požádalo o azyl více než 860 000 lidí. Nejedná se však o konečné číslo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …