Exministr Herman prozradil, jak to bylo s Fajtem za jeho ministrování. A zmínil i tlaky z Hradu

11.05.2019 13:19

Ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk upadl u mnohých v nemilost tím, že odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Své rozhodnutí už musel vysvětlovat poslancům i stranickým šéfům a čelí také petici za jeho odvolání. Velmi kriticky se na Staňkův počin divá i jeho předchůdce Daniel Herman (KDU-ČSL). „Pokládám to za amatérský přístup,“ uvedl v rozhovoru pro Interview Plus Českého rozhlasu a promluvil o ovlivňování ze strany Hradu.

Exministr Herman prozradil, jak to bylo s Fajtem za jeho ministrování. A zmínil i tlaky z Hradu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Daniel Herman

Petice za odvolání ministra Staňka, který odmítl výzvy, aby rezignoval, jsou podle Hermana jasným signálem k tomu, jestli měl rezignovat. Dodává však, že se jedná především o otázku na ministra.

Podle svých slov Herman, po dobu co byl v čele resortu, takové problémy neřešil. „Já jsem něco podobného za celé čtyři roky ve funkci ani jednou nezažil,“ uvedl s tím, že s kulturní scénou je třeba být v dialogu, přestože nemusí mít na vše stejný názor. „Když se udělají takové razantní kroky, tak to vyvolá reakce, které teď máme na stole,“ podotkl.

„Je to určitě silný signál pro ministra. Přestože jsem s ním osobně nemluvil, tak se domnívám, že si uvědomuje, že to asi nebylo šťastné,“ uvedl Herman, který však poukázal na řadu dalších kroků, které Staněk učinil a které nechápe. „Bez výběrového řízení prodloužil mandát generálního ředitele Národního divadla, a to dokonce rok před vypršením jeho stávajícího mandátu, což pokládám za velmi nestandardní,“ dal za příklad.

Nezapomněl zmínit ani fakt, že šel křtít knihu o církevních restitucích z pera předního komunistického poslance Miroslava Grebeníčka. „To je také nepochopitelné. Teď následovalo odvolání dvou ředitelů příspěvkových organizací, aniž by to konzultoval nebo dopředu připravil výběrová řízení. Pokládám to za amatérský přístup,“ řekl. „Se mnou Fajt vždy mluvil, je zvláštní, že by za Staňkem najednou nezašel,“ podivoval se dál.

Ministr Staněk však hájil odvolání Fajta tím, že pochybil uzavíráním externích smluv. Na dotaz, zda to tak bylo i v době mandátu Hermana, ten odvětil, že v době jeho působení ředitel Fajt takové smlouvy neuzavíral. „Bylo by to nestandardní, nikdy se na něco podobného nepřistoupilo a já jsem to taky nikdy neschválil,“ sdělil.

Hermanovi se nezdá Staňkův argument, že Fajt s nikým nic nekonzultoval a uzavřel smlouvu sám se sebou. „V době mé éry Fajt vždy přišel a konzultoval. A to, že by došlo k tak významnému posunu v jeho jednání a že by u takto velkého výstavního projektu konzultovat nešel, se mi zdá zvláštní,“ řekl a podotkl s tím, že s Fajtem byl spokojený. „Je to odborník na slovo vzatý,“ doplnil.

Za odvoláním ředitele NG stojí podle Hermana prezident Miloš Zeman. „Prezident Zeman mne na začátku mého mandátu v roce 2014 žádal, abych ředitele Fajta neuváděl do funkce. Protože nemá právo zasahovat do personálií ministerstva, tak jsem nevyhověl,“ přiblížil. A i když Antonín Staněk ovlivňování ze strany Hradu odmítl, myslí si Herman, že to nemusí úplně souhlasit. „Je to věc, kdy ministr říká, co říká, a má pro to asi nějaké důvody. Já mám zkušenosti jiné,“ zdůraznil.

„Mám pocit, že současná politika úřadu, který reprezentuje i kulturu celého státu, se poněkud začíná blížit tomu, jaké signály Hrad vydává a jak by si představoval, aby vypadala zahraniční politika státu,“ uzavřel exministr kultury Herman.

  • Původní zdroj ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…