Filozof Bělohradský varuje: Hnutí ANO hrozí zánik, pokud...

02.03.2015 17:57

Filozof Václav Bělohradský zavítal do pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu, kde popisoval své dojmy ze sjezdu ANO Andreje Babiše. Největším přínosem tohoto hnutí je, že umožnilo start vlády sociální demokracie, která má dobrý program a díky své vládní roli ho může realizovat. Pokud se ANO nezmění v klasickou stranu, zanikne. Bělohradský také řekl, že Česko nemá vlastní zahraniční politiku a do jisté míry ji ani nepotřebuje.

Filozof Bělohradský varuje: Hnutí ANO hrozí zánik, pokud...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Filozof Václav Bělohradský

"Když mě někdo pozval, tak proč bych nepřijel. Já jsem se potom dočetl v některých novinách - zejména v Deníku Referendum, že jsem svým vystoupením přispěl k legitimizaci hnutí, kdy ANO vládne spolu s ČSSD a má šest ministrů," upozornil Bělohradský.  

Zavzpomínal také na italskou situaci se Silvio Berlusconim, který oslabil moc stran nad televizemi, jeho populismus oslabil fašistickou pravici a dnešní premiér vládne s podstatnou částí někdejších Berlusconiho přívrženců. Babiše a Berlusconiho prý moc srovnávat nelze. "Zatímco Babiš vstupuje do politiky jako kritik stran, tak Berlusconi vstoupil do politiky jako někdo, kdo chtěl rekonstituovat nekomunistickou pravici," uvedl host.

Pokud se ANO nezmění v klasickou politickou stranu, zanikne, míní Bělohradský

"A to, že Babiš umožnil vládu sociální demokracie, to považuji za velmi pozitivní. Sociální demokracie pod Sobotkovým vedením dozrála do vládních rolí. Sociální demokracie byla připravena vládnout, její program byl dobrý a Andrej Babiš to umožnil," zdůraznil filozof nikoli poprvé.

Host má za to, že končí střídání levice-pravice u moci. Na toto místo nastupují lidé, kteří jsou s čímsi nespokojeni a je jich tolik, že jsou schopni vládnout. "Nikdy už se u nás nevrátíme ke střídání ČSSD a ODS. ODS je v rozkladu," věří Bělohradský. Naproti tomu ANO má před sebou budoucnost, pokud se z ní stane klasická politická strana, kde se budou stýkat a potýkat různé frakce, které posunou to hnutí kupředu. "Pokud u nás vydrží demokratický systém, tak strana, která si nevytvoří tu vnitřní pluralitu, nemá šanci přežít," tvrdí filozof.

Babiš se ale bude muset naučit, že mezi zaměstnancem a členem strany je obrovský rozdíl. Pokud se to naučí, bude to v pořádku. Pokud se to nenaučí, host mu prorokuje pád.

Mýtus o vlastní zahraniční politice Česka

V pořadu také hájil Andreje Babiše v tom, že ANO nepotřebuje orientaci na zahraniční politiku, protože Česko je jen částí EU, která vlastní zahraniční politiku tvoří. "Řeči o vlastní české zahraniční politice, to je mýtus. A spor o lidská práva, to bylo takové pseudosměřování," zdůrazňoval Bělohradský. Ministerstvo zahraničí potřebujeme podle jeho názoru jen k tomu, aby určitým způsobem formulovalo, kam se Česko přikloní při tvorbě zahraniční politiky EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…