Generál evropské policie k imigrantům: V Řecku se našly padělané české pasy

08.09.2015 12:42

Zástupce ředitele Europolu a bývalý policejní prezident Oldřich Martinů tvrdí, že Europol se zvládl přeorientovat na migrační krizi velmi rychle a že pro boj s převaděči lidí nemá význam vyslýchat uprchlíky. Uvedl tak v rozhovoru pro Lidové noviny.

Generál evropské policie k imigrantům: V Řecku se našly padělané české pasy
Foto: Redakce
Popisek: Oldřich Martinů

Europol podle slov generálmajora Martinů rozhodně nebyl překvapen změnou v prioritách. Obchod s lidmi, pašeráci i ochrana hranic totiž patří do běžného záběru činností, kterými se úřad zabývá. V současnosti funguje mezinárodní tým, jehož cílem je rychlé vyhodnocení informací o obchodu s lidmi a jejich zprostředkování zemím, které je využijí.

Jedním z jejich prostředků pro boj s migrační krizí je „systém takzvaných hotspotů“. Jsou to vlastně předsunuté kanceláře Europolu v místech, kde dochází k největší koncentraci uprchlíků, kde „společně působí hned několik organizací EU“, včetně Frontexu a EASO, což je Evropský podpůrný úřad pro azyl. První taková kancelář vznikla v italské Katánii, další právě vzniká na řeckém ostrově Kos a jedna se připravuje i v Maďarsku

„Mimo jiné i díky italskému hotspotu jsme od začátku roku odhalili na třicet tisíc pašeráků,“ říká Martinů a dodává, že ten největší pašerácký gang si za dobu svého fungování vydělal desítky milionů eur.

K vyšetřování se snaží použít všech prostředků, včetně výpovědí migrantů. „Samozřejmě čistě na dobrovolné bázi, uprchlíci nemohou být nuceni, aby vypovídali,“ vysvětluje Martinů a dodává, že jejich výpovědi většinou nijak nepomohou, což je však pochopitelné, jelikož ušli dlouhou a strastiplnou cestu, na jejímž zdánlivém konci je čeká úředník, který chce vědět, komu a kolik za ni zaplatili. „Ochota spolupracovat nastává zpravidla až poté, kdy dorazí do cílové země a získají tu azyl.“

Obecně přijímanou skutečnost, že jsou mezi uprchlíky teroristé, Martinů nemůže potvrdit ani vyvrátit. „Nemáme informace o tom, že by se to dělo nějak systematicky. Vyloučit to nicméně nelze,“ říká Martinů a dodává, že ve spojitosti s tímto problémem řešila italská policie jeden případ.

Boj s pašeráky je náročnější než se zdá. „Obecně mají převaděčské sítě nějaké promyšlené právní krytí, jdou na to sofistikovaně,“ vysvětluje Martinů s tím, že se pašeráci vydávají za zaměstnance cestovních kanceláří či třeba headhuntery a dokonce i pravděpodobně platí daně a přeprava není zdaleka jedinou službou, kterou poskytují. „Nedávno byla třeba v Řecku odhalena tiskárna falešných dokladů, našly se i padělané české pasy. Ale také letenky nebo kreditní karty.“

Europol v současnosti působí i mimo svoje předsunuté hotspoty. „Využíváme také služeb ambasád členských zemí Unie, které v místě působí.“ Horší je to pak v samotném srdci problému, jako jsou Sýrie a Libye, kde „není funkční stát, nefunguje tam policie.“ Problémy také vznikají v Kosovu. To je „prozatím politicky neprůchodné, protože není uznáno čtyřmi zeměmi EU.“ Na druhou stranu velmi dobrou spolupráci navázal Europol například s Albánií.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…