Greenpeace: Lidé chtějí jádro, protože nezažili Černobyl

07.06.2012 18:35

Blíží se čas, kdy dojde zásoba fosilních paliv, proto je důležité už teď přecházet na obnovitelné zdroje. Jestliže se v budoucnu miliardy korun investují do elektrárny Temelín, načasování tohoto přechodu bude silně ohroženo, míní programový ředitel Greenpeace ČR Michal Komárek.

Greenpeace: Lidé chtějí jádro, protože nezažili Černobyl
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Aktivista z Greenpeace přelézá plot Úřadu vlády

Ten byl hostem ve čtvrtečním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Podle Komárka je nyní nutností jednak začít snižovat hranici CO2 v atmosféře, ale taky pomalu přecházet na obnovitelné zdroje. Podpora lidí by jim mohla pomoct prosadit se normálním způsobem.

Jenže je podle Komárka problém v tom, že mají v Česku velký vliv společnosti jako ČEZ. Ta má zájem hlavně na dostavbu Temelína. Kdyby se do něj peníze opravdu nalily, bylo by tím ohroženo načasování s přechodem na obnovitelné zdroje. Dalším problémem je to, že veřejnost nemá podle Komárka ráda obnovitelné zdroje a věří spíš v jádro. To si vysvětluje tím, že jsme jako národ naplno nezažili černobylskou katastrofu. „Informace nám byly filtrovány,“ míní.

Spotřebiče, co se samy vypínají

Přes všechno má však Komárek vidinu v inteligentní síti postavené právě na obnovitelných zdrojích. „Tyhle věci jsou ve stadiu projektu. Zatím nic takového neexistuje. V horizontu několika let ale fungovat bude,“ řekl v pořadu ČRo. Síť by měla zajistit přesun energie z obnovitelných zdrojů po cele Evropě. Vždy totiž někde na světě fouká vítr nebo svítí slunce. V případě tzv. inteligentní sítě by se spotřebiče mohly vypínat po nějaké době samy.

„Nyní jsme na křižovatce, kterou cestou půjdeme,“ myslí si Komárek a dodává, že v Německu takhle funguje přes 20 procent elektřiny. Proto se organizace Greenpeace bude vládě snažit nabídnout tuhle koncepci. „Energetická revoluce nabízí řešení jak neplýtvat energií a závislostí na fosilních zdrojích, ale zároveň udržet životní úroveň,“ dodal Komárek s tím, že příkladem fungujících úspor je úspěšný program Zelená úspora.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…