Hornický odborář: Nedivím se, že Bakala odešel z OKD. Kdyby vydělával poctivě, nic bych proti němu nenamítal

24. 2. 2016 22:55

Miliardář Zdeněk Bakala se definitivně stáhl ze společnosti OKD. Firma má problémy. Většinu v ní teď drží tři britské věřitelské společnosti. Co z toho plyne pro horníky? Ve středečních Událostech, komentářích České televize promluvil šéf hornických odborů Jan Sábel. Přišel s návrhem, jak OD udržet nad vodou. Bakalovi by se zřejmě nelíbil.

Hornický odborář: Nedivím se, že Bakala odešel z OKD. Kdyby vydělával poctivě, nic bych proti němu nenamítal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Sábel není nijak překvapen tím, že Bakala odešel. Přicházející restrukturalizace ale představuje problém, protože přijde o práci mnoho lidí. „Kdyby podnikatel Bakala vydělával poctivě, je všechno v pořádku.“ Ačkoli odborář neříká, že Bakala porušoval zákon, poukazuje na to, že slovenský finančník Pavol Krúpa si chce posvítit na Bakalovo podnikání. „Pan Krúpa požaduje, aby orgány prověřily hospodaření pana Bakaly,“ uvedl.

Pokud jde o společnost, je problém v tom, že ceny uhlí jsou velmi nízké. „Vláda by mohla vstoupit do OKD například tím, že za pomoc OKD žádala pozemky, které v okresu Karviná vlastní pan Bakala. To jsou téměř všechny pozemky. Kdyby to pan Babiš propočítal, třeba by se to podařilo,“ předestřel svůj návrh host.  

Obratem doplnil, že těžba uhlí v dolech je dotována. Ve Španělsku, v Polsku i jinde. A pokud zavře OKD, tak se k nám bude dovážet dotované uhlí z Polska. „My přitom máme propočítáno, že zavření dolu vyjde na deset miliard korun,“ oznámil.

Odboráři proto chtějí udržet státem dotovanou těžbu a sociální programy pro horníky, kteří budou končit. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 31 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Připosraný pokakánek Sobotka. Fico je frajer. Slovenský premiér se ostře vyjádřil o muslimech a toto nám řekli Babiš, Filip, Gazdík či Keller

15:36 Připosraný pokakánek Sobotka. Fico je frajer. Slovenský premiér se ostře vyjádřil o muslimech a toto nám řekli Babiš, Filip, Gazdík či Keller

ANKETA Slovenský premiér Robert Fico řekl pro agenturu TASR, že „islám nemá na Slovensku prostor“ a …