Imunita se vztahuje na složení mandátu, říká NS

19.07.2013 9:52

Podle Nejvyššího soudu se imunita v kauze tří exposlanců vztahuje výhradně na složení poslaneckého mandátu na schůzi sněmovny. Právo hlasovat určitým způsobem nebo se vzdát mandátu je totiž politickým právem poslance. Posouzení ostatních okolností a motivace exposlanců může být předmětem dalšího prověřování v trestním řízení. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Imunita se vztahuje na složení mandátu, říká NS
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Podle Knötiga se Nejvyšší soud nemohl vyjadřovat k tomu, za jakých okolností ke složení mandátu došlo a jaké k tomu měli poslanci důvody. "Takové úvahy mohou být předmětem dalšího řízení orgánů činných v trestním řízení. Bude věcí těchto orgánů, jaký budou volit ve věci obviněného další postup, a to samozřejmě s přihlédnutím k rozhodnutí, které takto přijal Nejvyšší soud," uvedl Knötig. Také z pracovní verze odůvodnění, která se objevila v médiích a kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že stíhání může za určitých okolností pokračovat.

Advokát exposlance Marka Šnajdra Lukáš Trojan, který již obdržel definitivní verzi odůvodnění, ve čtvrtek interpretoval rozhodnutí tak, že imunita platí i na ostatní údajné skutky, které souvisejí se složením mandátu.

"Nejvyšší soud říká, že vzhledem k tomu, že vzdání se mandátu je kryto poslaneckou imunitou, ten skutek není možné roztrhnout a říci, že si Šnajdr nechal slíbit pozici za něco, co už vlastně nelze stíhat, takže trestný by mohl být jen ten zbytek. To nejde," řekl ČTK Trojan ve čtvrtek.

NS dospěl k závěru, že imunita kryje také hlasování ve sněmovně

Nejvyšší soud zároveň dospěl k závěru, že imunita kryje také hlasování ve sněmovně. "Lze konstatovat, že byť se takové jednání jeví jako neetické či nekorektní, je hlasování či vzdání se práva hlasovat projev poslance v souvislosti s výkonem jeho poslaneckého mandátu a je chráněn imunitou," uvedl Knötig.

Nejvyšší soud v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, viněné z korupce spočívající v dohodě o přijetí "trafik" po rezignaci na poslanecký mandát. Šnajdr a Tluchoř spolu s Ivanem Fuksou svým odchodem ze sněmovny umožnili schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Tři exposlanci se už v úterý dostali z vazby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ne politici. To lidé jsou hloupí. Topolánek šel proti voličům

13:55 Ne politici. To lidé jsou hloupí. Topolánek šel proti voličům

Václav Moravec pozval do svých Otázek 3 bývalé premiéry – Mirka Topolánka, Jiřího Rusnoka a slovensk…