Iniciativa podala trestní oznámení na Nečase kvůli podpisu amnestie

13.12.2013 14:47

Iniciativa Vraťte nám stát! podala trestní oznámení na bývalého premiéra Petra Nečase a další lidi kvůli novoroční amnestii prezidenta Václava Klause. Podnětem byly nové informace ze zveřejněného odposlechu hovoru Nečase a někdejší šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové). Ty naznačují, že si expremiér uvědomoval škodlivost amnestie a svůj podpis pod dokumentem vyměnil za zisk politické výhody. Myslí si to členové iniciativy Petr Havlík, Hana Marvanová a Jaroslav Kuchař.

Iniciativa podala trestní oznámení na Nečase kvůli podpisu amnestie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér Petr Nečas

"Informace naznačují, že expremiér si byl plně vědom škodlivého znění amnestie a svůj podpis pod ní připojil výměnou za zisk vlastní politické výhody," prohlásili v pátek v prohlášení členové iniciativy Petr Havlík, Hana Marvanová a Jaroslav Kuchař.

Dopustil se Nečas zločinného spolčení?

Podle nich se Nečas a další mohli dopustit zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení nebo zločinného spolčení.

Server Aktuálně.cz ve čtvrtek uvedl, že Nečas v lednu v odposlouchávaném hovoru řekl Nagyové, že svůj spolupodpis pod amnestií vyměnil za souhlas prezidenta s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou. "Amnestie je strašný průšvih," řekl tehdejší premiér podle policejního spisu Nagyové a dodal, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis". Policií odposlouchávaný rozhovor se podle serveru odehrál 5. ledna odpoledne.

Věta z odposlechu je vytržená z kontextu

Bývalý Klausův tajemník Petr Hájek i dřívější šéf politického odboru Klausovy kanceláře Ladislav Jakl to popřeli. Stejně tak i sám Nečas. Podle něj je věta vytržena z kontextu, prý nepopisuje nic jiného než pocit, že nepodepsat amnestii by nebylo férové.

Iniciativa podala trestní oznámení na Nečase kvůli amnestii už letos na jaře, podezřívali ho ze zneužití pravomoci úřední osoby nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Policie ale oznámení odložila. Ve čtvrtek zveřejněný odposlech mezi Nečasem a Nagyovou podle zástupců iniciativy dává podezřením uvedeným v prvním oznámení jiný rozměr.

Amnestie díky aboličnímu článku ukončila projednávání hospodářských kauz

"Jsme přesvědčeni, že dosud známé informace odůvodňují podezření, že mohlo dojít v souvislosti s vyhlášením amnestie 1. ledna 2013 k závažným trestným činům, a to nejen zneužití pravomoci úřední osoby, ale rovněž přijetí úplatku a podplácení či zločinné spolčení," uvedla Marvanová.

Amnestie propustila na svobodu zhruba 6500 vězňů a prominula podmíněné a alternativní tresty desetitisícům dalších lidí. Obsahovala mimo jiné aboliční článek, který se vztahoval na některé rozsáhlé hospodářské kauzy s miliardovými škodami.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…