Intervence ukončíme pozvolna, slibuje Lízal z České národní banky

14.04.2014 20:36

Režim, kterým Česká národní banka (ČNB) od loňského listopadu udržuje kurz poblíž 27 korun za euro, potrvá nejméně do začátku roku 2015. Uvedl to člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. Prozradil také, že ukončení tohoto režimu devizových intervencí nebude skokové, ale pozvolné.

Intervence ukončíme pozvolna, slibuje Lízal z České národní banky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Lízal, člen bankovní rady ČNB

 „Oslabení kurzu koruny přispělo v České republice k odvrácení deflačních rizik, zatímco v zahraničí je toto téma stále živé,“ prohlásil Lízal a dodal, že letošní inflace bude v Česku nejnižší za poslední dekádu.

Český statistický úřad minulý týden uveřejnil, že meziroční inflace zůstala v březnu stejná jako v lednu a únoru, tedy 0,2 procenta. Proti únoru nevzrostly v březnu ceny vůbec.

 „Z našeho hlediska trvá předpoklad, že zůstaneme v režimu intervencí po celý letošní rok. Je to i proto, že inflační čísla v tuto chvíli nenaznačují žádné překvapení směrem k vyšší inflaci, spíše naopak,“ nechal se slyšet guvernér České národní banky Miroslav Singer.

OECD radí udržovat neutrální rozpočtovou politiku

Současná prognóza ČNB počítá prozatím s koncem intervencí nejdříve na počátku příštího roku. Intervenční režim počítá s udržováním kurzu koruny nad hranicí 27 korun za euro. ČNB zahájila intervence proti posílení koruny s cílem zabránit hrozící deflaci. I OECD v dnes prezentované zprávě doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace.

OECD očekává podle výhledu v letošním roce růst tuzemské ekonomiky o 1,1 procenta a v příštím roce o 2,3 procenta. Aktuální prognóza je stejná jako loni v listopadu. OECD zároveň doporučuje udržet neutrální rozpočtovou politiku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…