Ištvan setřel vyšetřovaného Páleníka: Rozvědku musela zaúkolovat vláda

19.10.2013 12:19

Olomouckému vrchnímu státnímu zástupci Ivu Ištvanovi se nelíbí prohlášení bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, který byl obviněn v kauze Jany Nagyové. Podle Páleníka vojenští špioni tehdejší premiérovu manželku Radku nesledovali, naopak ji měli před sledováním chránit. Podle Ištvana ovšem tajná služba může jednat jen na základě zadání vlády a prezidenta.

Ištvan setřel vyšetřovaného Páleníka: Rozvědku musela zaúkolovat vláda
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

Policisté obvinili Janu Nagyovou (dnes Nečasovou) z toho, že minulý rok v listopadu naplánovala nezákonné sledování premiérovy bývalé ženy. Představitelům Vojenského zpravodajství prý opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se měla domluvit bez vědomí ministra obrany přímo s generály a postupnými šéfy vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a plukovníkem Janem Pohůnkem.

Vojenské zpravodajství úkoluje jen vláda a prezident

Podle Páleníka ovšem o sledování nešlo. Nebylo proto potřeba čekat na souhlas ředitele Vojenského zpravodajství. Připustil, že tehdejší premiér Petr Nečas o akci věděl.

I kdyby o tom Nečas věděl, Ištvan tvrdí, že zpravodajci nejednali v souladu se zákonem. "Odkázal bych na zákon o zpravodajských službách, z něhož se podává, že úkoly vojenskému zpravodajství ukládá vláda a prezident a podávání zpráv, předávání informací a úkolů se děje ze strany zpravodajství prostřednictvím ministra obrany," sdělil Ištvan serveru Lidovky.cz.

Pokud Páleník tvrdí, že státní zástupci nemají prověrku, není to pravda

Ištvan pak odmítl tvrzení Páleníka, že žalobci i policie překročili zásahem ve Vojenském zpravodajství své pravomoci. Poukázal na to, že žádný státní zástupce ani policista nemá osvědčení Nejvyššího bezpečnostního úřadu. Neměli by proto nakládat s věcmi a informacemi, na které nemají prověrku.

"Pokud pan Páleník hovoří o tom, že státní zástupci nemají prověrku NBÚ, mohu vás ubezpečit, že to tvrzení není pravdivé," ohradil se olomoucký žalobce.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…