Já jsem zhasínal i světlo na ministerstvu... Babiše v debatě posadili do „horkého křesla“ proti Kalouskovi, Zaorálkovi a dalším. A začalo to lítat

18. 10. 2017 17:40

V jedné z posledních předvolebních debat se spolu utkali Andrej Babiš (ANO), Miroslav Kalousek (TOP 09), Lubomír Zaorálek (ČSSD) či Jan Farský z hnutí STAN. Pozval je Blesk.cz a mezi pány to občas pěkně jiskřilo.

Já jsem zhasínal i světlo na ministerstvu... Babiše v debatě posadili do „horkého křesla“ proti Kalouskovi, Zaorálkovi a dalším. A začalo to lítat
Foto: ReproFoto: Blesk
Popisek: Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš.

Andrej Babiš (ANO), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Vojtěch Filip (KSČM), Petr Fiala z ODS, Miroslav Kalousek z TOP 09, Jan Farský ze STAN a Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL se spolu utkali v předvolební debatě serveru Blesk.cz.

Server zvolil trochu netradiční formu debaty. Každý host se musel posadit do tzv. horkého křesla a čelit otázkám svých oponentů. Když došlo na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, začaly se dít věci.

„ANO je politická divize mocného holdingu. Chce ovládnout všechny a všechno. Opovrhuje demokracií,“ udeřil na Babiše Kalousek. Fiala si přisadil. Když se dívá na to, co Babiš dělá, vzpomněl si prý na film Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Babiš se však začal okamžitě bránit.

„Kolegové vlastně nemůžou k mému politickému angažmá nic říct, protože já jsem si počínal s péčí řádného hospodáře, lítal jsem do Bruselu třídou economy, dokonce jsem i zhasínal světlo na ministerstvu. Odvedl jsem víc práce než všichni ti, kteří tam byli přede mnou,“ vychválil se předseda hnutí ANO. A tím zdaleka neskončil. Poukazoval také na to, že on jediný z České republiky dokázal v EU prosadit nějaký legislativní návrh, byť velmi těžko hledal podporu.    

„V4 je klišé, Poláci nás nikdy ve finále nepodpořili. Tady pánové Sobotka a Prouza podporovali Francouze, taky za to dostali nějaký řád,“ rozčiloval se Babiš.

Zaorálek Babišovi vytkl, že lhal, když říkal, že v jeho drůbežárnách dostávají dělníci mzdu 23 tisíc. Inzeráty na úřadech práce obsahují trochu jinou cifru – 13 tisíc.

„Pane předsedo, vy jste říkal, že si dělníci ve Vodňanských drůbežárnách vydělají 23 tisíc, ale já tady mám inzerát, který tuhle práci nabízí za 13 tisíc, a ještě žijí na ubytovně,“ vypálil volební lídr ČSSD. „To není pravda. Průměrná mzda tam je 24 tisíc. Váš spojenec Středula byl v drůbežárně, štval tam odboráře proti mně a oni ho vyhnali,“ ohradil se Babiš.

Filip chtěl slyšet, jak by se Babiš zachoval, kdyby bylo na stůl znovu položeno odvolání Martina Janečka z postu šéfa finanční správy. Babiš oponoval, že k odvolání Janečka není důvod, a to ani když vezmeme v potaz firmu FAU. „Prosím vás, je to nesmysl. Vy jste se tady zastávali nějaké firmy, která nás okradla o 830 milionů. Je tady blokace majetku 300 milionů. Je to kampaň, kampaň proti paní (náměstkyni Aleně) Schillerové, kterou začal už pan Zaorálek,“ vracel rány šéf hnutí ANO.

Fiala Babišovi vyčetl, že neustále mění názory, když před volbami odmítal registrační pokladny a po volbách zavedl EET. Babiš to odmítl. Hnutí ANO prý nikdy nemělo v plánu zavádět registrační pokladny, ale EET prý také není registrační pokladna.  

Farský zasadil další úder. „Kdy jste se přesně rozhodl, že do manipulace s dotacemi na Čapím hnízdě zatáhnete svou rodinu a vaše děti, a ohrozil byste je tak vězením?“ zeptal se. Babiše tím rozčílil. „To je sprostá otázka, pane Farský. Vy víte, že mezi námi je to osobní, protože vy jste už od roku 2013 vyzýval lidi, aby nekupovali moje výrobky, výrobky mých firem,“ kontroval šéf hnutí ANO.

Když se Babiš z horkého křesla zvedl, pánové se vyjadřovali k otázce, koho budou podporovat na prezidenta. Jan Farský řekl, že hnutí STAN podpoří Jiřího Drahoše. Fiala z ODS konstatoval, že si už nepřeje Zemana na Hradě, ale koho strana podpoří, prozradí až po parlamentních volbách. Předseda KSČM prozradil, že také komunisté se vyjádří po volbách. Babiš doplnil, že v hnutí ANO se o této otázce bude hlasovat v referendu. ČSSD také bude hlasovat po volbách o tom, koho podpoří. Měl by to prý být člověk, který odmítne levnou práci a zvýší kredit České republiky ve světě. Kalousek osobně podpořil Jiřího Drahoše, ale obratem doplnil, že nejde o stanovisko celé strany. TOP 09 o tom bude diskutovat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Do horkého křesla poté usedl předseda Starostů a nezávislých Jan Farský. Když jej měl ohodnotit Fiala, označil jeho hnutí za samotáře. Babiš si na konto Farského trochu zaveršoval. „Napřed jsme udělali kšeft s Kalouskem, pak nás vyhodili lidovci, co s námi bude teďka, když jsme znechutili i miliardáře Dědka,“ smál se šéf hnutí ANO. Kalousek byl podstatně smířlivější. „Jan Farský je chytrý a pracovitý poslanec za TOP 09. Říká v podstatě totéž, co TOP 09, neví však, jak s jeho volebním výsledkem naloží hnutí STAN,“ podotkl Kalousek.

Farský si poté posteskl nad tím, že se lidovci zalekli desetiprocentní hranice a stáhli se z rovnocenné spolupráce se Starosty. Volební lídr hnutí osobně doufá, že výsledek strany bude hodně nad sedmi procenty.

Po Farském se do horkého křesla usadil šéf komunistů Vojtěch Filip, kterého Bělobrádek označil za zkušeného politika, který ví, co má říkat, aby udržel protestní notu KSČM. Podle Lubomíra Zaorálka se ČSSD a komunisté dokážou shodnout nad otázkami v sociální oblasti, ale některé nápady komunistů nechápe.

„Pro mě je naprosto nepochopitelné, že chcete vystoupit z NATO, což ohrožuje bezpečnost této země,“ zdůraznil Zaorálek. Farský zhodnotil Filipa několika čísly. Poukázal na rok 1948, 1968, na veliké množství politických vězňů, „280 vražd na hranicích, 248 popravených“, přidal další čísla.

Když dostal slovo Filip, vychválil komunistickou stranu Číny a odmítl, že by naši bezpečnost zajišťovala právě Severoatlantická aliance. „To, co vy nabízíte, je větší nebezpečí pro Českou republiku,“ vypálil na Zaorálka.

Fiala na Filipa vyrukoval s trochu jiným tvrzením či otázkou než jeho kolegové. „Tady pan Andrej Babiš se na Slovensku soudí, že nebyl agentem StB. Co si myslíte vy jako komunista. Dá se StB věřit, nebo ne?“ chtěl slyšet předseda ODS. „To musejí rozhodnout soudy,“ odvětil Filip.

Farský znovu poukázal na problematickou minulost komunistů. „Po tom všem, nestydíte se nést název komunistická strana?“ tázal se. „Ti, kteří kazili v minulosti jméno komunistické strany, kazí ho dnes v jiných stranách,“ odvětil Filip.

Debata se pomalu chýlila ke konci a politici dostali poslední minutu času. Farský lidem vzkázal, že nemusejí volit menší zlo, protože mohou volit lidi, které znají, mohou volit Starosty. Bělobrádek podotkl, že lidovci vždy podporovali rodinu a budou ji podporovat i nadále. Jsou proto připraveni na cestu do opozice, ale nebojí se ani další odpovědnosti a vstoupí klidně do vlády.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Fiala varoval před nástupem komunistů. „Dámy a pánové, hrozí nám pád na politické dno, hrozí nám návrat komunistů přímo či nepřímo k moci,“ varoval Fiala. ODS tomu podle jeho názoru dokáže čelit.

Kalousek se ke své minutě volného času postavil podobně. Také podle jeho názoru jde o to, jestli si uchováme svobodu, nebo se staneme zaměstnanci jakéhosi holdingu, protože je moc bude znásilňovat podle chuti. „My jsme byli jediná strana, která říkala, že nepůjde do koalice s hnutím ANO. Dnes vám to slibuje kdekdo, ale jen u nás máte jistotu.“

Filip hovořil o bezpečnosti ve světě, ve které nebude bezpečné ani Česko. „Jsme připraveni nést vyšší odpovědnost v České republice,“ ujistil voliče.

Zaorálek konstatoval, že ČSSD je sázkou na jistotu. „ČSSD je sázka na jistotu. My snížíme daně 98 procentům zaměstnanců, zdaníme velké banky a velké podniky. Zároveň vám garantuji, že nepřipustíme privatizaci zdravotnictví,“ vzkazoval občanům. ČSSD se podle Zaorálka bude také snažit, aby Česko zůstalo i nadále bezpečnou zemí.

Poslední slovo dostal Andrej Babiš. „Vážení spoluobčané, já myslím, že ta debata ukázala, že hnutí ANO tady stojí samo proti tradičním politickým stranám. My jsme ve vládě jasně ukázali, že jsme dobrými hospodáři. Budeme v EU bojovat proti kvótám,“ ujišťoval. „Přijďte k volbám a dejte nám prosím maximum. Nic není vyhráno,“ žádal nakonec Babiš. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

21:58 Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

V pondělním pořadu Pražská kavárna přivítal moderátor a mediální analytik Petr Žantovský tiskového m…