Je to jako útěk z vězení. Barvité argumenty pro opuštění Evropské unie

07.03.2016 14:45

Velká Británie žije diskusí o své budoucnosti v Evropské unii. Zůstat, či vystoupit? Premiér David Cameron by rád zůstal, proti němu však stojí silný protivník, starosta Londýna Boris Johnson, který se postavil do čela kampaně za vystoupení z EU. Ten brexit popisuje jako útěk z vězení. Informuje The Telegraph.

Je to jako útěk z vězení. Barvité argumenty pro opuštění Evropské unie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Starosta Londýna Boris Johnson vystoupil v nedělní Show Andrewa Marra, kde apeloval na britskou veřejnost, aby v referendu hlasovala pro vystoupení z Evropské unie.

„Je to jako když bachař omylem zapomene dveře vězení otevřené a lidé mohou vidět slunečními paprsky zalitou zem tam venku,“ popsal, jaké by bylo vystoupení z EU pro Velkou Británii, když se mu Marr snažil vysvětlit, že v případě, že by k tomu došlo, musela by Británie uzavřít 66 nových obchodních dohod.

„A všichni nás najednou varují ohledně hrůz vnějšího světa. Naopak by to bylo úžasné. Jako kdyby někdo svrhl těžké závaží ze zad britského byznysu,“ dodal Johnson.

Následně dodal, že by však mohlo dojít i k dočasné ztrátě pracovních míst, přesto ale uvedl, že „mnozí lidé si myslí, že cena za vystoupení by byla takřka nulová oproti ceně za setrvání“.

Celý text zde

V rozhovoru se Johnson přiznal k tomu, že se rozhodl vést kampaň za vystoupení z Evropské unie poté, co právní zástupci vlády odmítli jeho návrh na to, jak si mají britský parlament a soudy zachovat suverenitu před těmi bruselskými.

„Vládní právníci prostě vybouchli. Zkrátka normálně řekli, že by to zrušilo naše závazky plynoucí ze zákona o Evropských společenstvích z roku 1972, že to nefunguje a ani nemůže fungovat – a taková je, bohužel, skutečnost,“ vysvětlil Johnson.

Vyjádřil se však, že v případě, že si Britové v referendu odhlasují vystoupení z Evropské unie, neznamená to, že by byla pozice Davida Camerona jako britského premiéra v ohrožení. „Pokud se nemýlím, nebyl v posledních dvaceti letech jediný lídr EU, který by musel na základě výsledku referenda odstoupit, ať se týkalo Evropy, či nikoliv.“

Na straně londýnského starosty stojí však i ministr spravedlnosti Michael Gove. Ten si totiž myslí, že Británie by byla ve větším bezpečí, pokud by nebyla členem Evropské unie. „Celkově si myslím, že naše národní bezpečnost by byla silnější, pokud bychom byli schopni dělat potřebná rozhodnutí a uzavírat spojenectví mimo současné struktury Evropské unie,“ řekl.

Soudy EU podle něj jednají proti národním zájmům Velké Británie, protože diktují, „co naši špioni mohou a zda můžeme být v bezpečí“. A bezpečněji je tedy mimo EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

8:32 Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

Ve Velké Británii došlo podle serveru The Telegraph k zásadnímu průlomu, co se týče odškodňování lid…