Je třeba přidat, konstatuje Chovanec. Policisté se budou učit pohybovat v metru

10.05.2016 17:02

Pro zvýšení bezpečnosti pražského metra je nutné zapracovat na lepší součinnosti městské a státní police. Řekl to dnes ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Letos na podzim by se proto mohlo odehrát společné cvičení obou policejních složek, píše ČTK.

Je třeba přidat, konstatuje Chovanec. Policisté se budou učit pohybovat  v metru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

Chovanec dnes společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) jednal s vedením Dopravního podniku hlavního města Prahy. Zabývali se zejména bezpečností metra a připraveností na rizikové situace.

„Je třeba větší součinnosti policie a městské policie v rámci cvičení, tady si myslíme, že je nutné přidat,“ řekl Chovanec novinářům. Dodal, že státní policie má speciální tým nazvaný METRO, kde slouží téměř sto policistů. „Chceme daleko větší součinnost při cvičeních. Pokud by se jednou něco stalo, je potřeba, aby se policisté orientovali v metru, spolupracovali spolu,“ podotkl ministr. Nejbližším termínem pro takové cvičení by mohl být letošní podzim, dodal.

Bezpečnost metra i celého města by v budoucnu mohl zlepšit i nový kamerový systém, o jehož instalaci uvažuje magistrát. Primátorka Krnáčová uvedla, že hlavním účelem je zachycení případných nežádoucích jevů. Systém podle ní nemá obtěžovat občany. Chovanec doplnil, že policie bude při výběru kamer s hlavním městem spolupracovat. Také on považuje za nutné, aby Pražany neobtěžovaly, ale umožnily například identifikovat obličeje pachatelů.

Podstatné je podle Chovance také to, aby data z kamer mohli policisté využívat ve spolupráci s Dopravním podnikem nebo například zaměstnanci letiště. „Oni jsou dnes v postavení, kdy nemohou zadržet konkrétní osobu, byť mají důvodné podezření,“ řekl Chovanec k problému, který se bude upravovat legislativně. „Sdílení dat mezi policií a civilními subjekty, pravidla tohoto sdílení a možnost civilních zaměstnanců krátkodobě zadržet osobu na stejné bázi, jako mají, dejme tomu, myslivci nebo rybáři,“ vyjmenoval podstatu legislativní změny.

Premiér, primátorka a ministr vnitra dnes v rámci bezpečnostního auditu navštívili také pražské letiště a seznámili se s bezpečnostními opatřeními, která se využívají tam. Sobotka poznamenal, že vláda se takzvané kritické infrastruktuře věnuje již poněkolikáté. „Považuji ovšem za nezbytné, abychom se tím nezabývali pouze na papírech,“ řekl premiér.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …